Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ülkenin Avrupa Birliği'nden ayrılma (Brexit) kararından 4 gün sonra toparlanarak rallisini sürdüren ve Şubatta test ettiği dip seviyenin %20 üzerine yükselen endeks, boğa piyasasına girdi.

İngiliz para birimi sterlindeki sert düşüşün endeksteki çok uluslu şirketleri daha cazip hale getirdiği belirtiliyor. İngiltere'de başbakanlık koltuğu için Andrea Leadsom'ın çekileceğini açıklamasının ardından, İçişleri Bakanı Theresa May'in ülkenin yeni Başbakanı olacağı kesinleşti. Bu haberle Borsalar kazancını genişletti. 23 Haziran'daki referandumdam bu yana %5 yükselen endeks bugün saat 12:24 itibariyle %0.9 arttı ve Ağustostan beri en yüksek seviyeye ulaştı.


 
Ağırlıklı olarak İngiltere odaklı şirketleri içeren FTSE 250 Endeksi ise bu yıl %5.1 aşağıda seyrediyor.

Londra'daki Brewin Dolphin'de araştırma müdürü olan Guy Foster sterlindeki sert düşüşün endeks değerlemelerinde destekleyici olduğunu belirtti. İngiliz para birimi, referandumun ardından dolara karşı %14 kadar değer yitirmişti.

Bu yıl FTSE 100 Endeksi gelişen ülkelerde yerel para birimi cinsinden en iyi performans gösteren 3. borsa oldu. Dolar cinsinden borsa ise 23 Haziran'  dan bu yana %7.9 düştü.