Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Brexit oylaması sonrası küresel ekonomik beklentilere dair endişelerin hafiflemesiyle, sıçrayışını üçüncü güne genişletti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra'da saat 16:32 itibariyle yüzde 1.6 yükselirken, 19 sektör grubunun tamamı yukarı tırmandı. İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi yüzde 1.4 yükselerek, Şubat ayındaki düşüğünden kazançlarını yüzde 21'e çıkarttı ve boğa piyasasına girdi. Hisse senetleri, Andrea Leadsom'un adaylığını geriç çekerek İçişleri Bakanı Theresa May için başbakanlık yolunu açmasının ardından yükseldi. Theresa May, Çarşamba günü David Cameron'un yerini alacak.

Emtia üreticileri, bugünkü yükselişe öncülük etti. ABD ekonomisi sermaya görünümü, Cuma günkü istihdam versiinin ardından gelişirken, Japonya'da, Başbakan Shinzo Abe'nin hükümetteki koalisyonu Pazar günkü seçimleri kazanması yeni teşviklerin önünü açtı.

Zürih'te Julius Baer Group Ltd. araştırma biriminin başı Christian Gattiker, "Küresel olarak iyi haberler aldık."dedi ve "Birçok şey çok tedbirli Avrupalı yatırımcıyla karşılaşıyor ve bu da işleri kolaylaştırmıyor ancak geçtiğimiz bir ya da iki haftaya göre daha az endişe veriyor." diye konuştu.