Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, "Bu noktada İngiltere'deki referandum sonucunun ekonomik etkisinin ne olacağı konusunda yüksek bir belirsizlik var." dedi.

Euro kullanmakta olan 19 AB üyesi ülkenin maliye bakanları Brüksel’de Euro Grubu toplantısında bir araya geldi.

İngiltere’de yapılan Avrupa Birliği referandumunda, birlikten ayrılma (Brexit) sonucu çıkması sonrasında ilk kez buluşan maliye bakanları toplantıda ana unsur olarak referandumun piyasalara, Avrupa ve Euro Bölgesi ekonomilerine etkilerini ele aldı.

Euro Grubu toplantısı sonrasında basına açıklamalarda bulunan Dijsselbloem, "İngiltere’deki referandumdan itibaren ilk toplantımızda Euro Bölgesi'nde ekonomik durumu, referandum sonucunun piyasalara etkilerini değerlendirdik." diye konuştu.

Dijsselbloem, "Bu noktada İngiltere'deki referandum sonucunun ekonomik etkisinin ne olacağı konusunda yüksek bir belirsizlik var. Biz, büyüme odaklı, yapısal reform programız üzerinde çalışmaya devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

- İspanya ve Portekiz'in bütçe açığı

Toplantıda, AB Komisyonu’nun, bütçe açığı sınırını aştıkları ve bu durumu düzeltmeye yönelik gerekli tedbirleri almadıkları gerekçesiyle İspanya ve Portekiz’i cezalandırmaya gidecek resmi süreci başlatma kararı almasını ele aldıklarını belirten Dijsselbloem, konunun yarın yapılacak ve tüm AB üyesi ülkelerin maliye bakanlarını bir araya getirecek Ekonomik ve Mali İşler Konseyi (EKOFIN) toplantısında karara bağlanacağını söyledi.

AB Komisyonu, geçtiğimiz hafta, 2015 yılında yüzde 5,1 oranında bütçe açığı veren İspanya ve yüzde 4,4 açık veren Portekiz'i gerekli tedbirleri almadıkları ve mali hedefleri tutturamadıkları gerekçesiyle ilk kez AB Konseyi'ne bildirmişti. EKOFIN'de, bu ülkelere para cezaları veya AB fonlarının dondurulması gibi cezalar verilmesi, nitelikli çoğunluk kararıyla söz konusu olacak.

- İtalyan bankaları

Dijsselbloem, İtalyan bankalarının sorunlu kredilerine ilişkin de, "Yapabileceğimiz fazla bir şey yok. İtalya’nın (bankacılıkta) kurallara uygun davranması gerekiyor. Bence bu durum akut bir kriz değil." ifadelerini kullandı.

İtalya’da bankacılık sektörünün yaklaşık 360 milyar avro kadar batık kredisi bulunuyor. İtalya Başbakanı Matteo Renzi ülkesindeki bankacılık sistemine 40 milyar avro kadar bir kaynak enjekte etmek istiyor. Ancak, mevcut AB bankacılık düzenlemeleri İtalya’nın bankacılık sektörünü desteklemesine imkan vermiyor.

- "Çıkış oyu piyasalara sürpriz geldi"

AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Pierre Moscovici de, "İngiltere’nin referandumunda çıkış oyu piyasalara sürpriz geldi. Ekonomik belirsizlik arttı. Bu belirsizliğin uzun olması daha fazla maliyetli olur." dedi.

- Birleşik Krallık'ta büyüme düşecek

Durumun hızla açıklık kazanmasını istediklerini belirten Moscovici, "AB'den ayrılma kararı sonrasında belirsizliğin artmasının, gayri safi yurt içi hasılayı, Birleşik Krallık'ta yüzde 1-2,5 oranında azaltmasını, geriye kalan Avrupa Birliği ülkelerinde de yüzde 0,2-0,5 oranında düşürmesini bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Moscovici, bu rakamların tahmin olmadığına, ön değerlendirmeleri olduğuna dikkati çekerek, belirsizliğin doğru politikalar uygulanması durumunda sınırlanabileceğini söyledi.

 

AA