Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(07:50'de güncellendi)

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed'in para politikasının finansal istikrarı hedeflememesi gerektiğini söyledi.

Mester, Sydney'de konuşmasının metninde,  finansal istikrarın ABD merkez bankasının görevi dahilindeki hedeflere eklenmemesi gerektiğini vurguladı.

Mester'ın yorumları, 4 Haziran'da Stokholm'de yaptığı açıklamaları baz aldı.

Cleveland Fed Başkanı, mevcut Fed politikası ya da ABD ekonomisi hakkında değerlendirmede bulunmadı.

Mester, "ABD para politikası fiyat istikrarını iyileştirme ve maksimum istihdamda odaklanmalı ve finansal istikrar para politikasına üçüncü bir amaç olarak eklenmemeli" şeklinde konuştu.

Merster, konuşmasının ardından soruları yanıtladı.

Merster, ABD işgücü piyasası konusunda olumlu olduğunu ve bu piyasanın zamanla güçlendiğini ve oldukça iyi gittiğini belirtti.

Mester, "Para politikası amaçlarımıza baktığımızda, para politikasının yapabileceklerini dikkarte alarak, tam istihdam seviyesinde olduğumuzu düşünüyorum ve enflasyon cephesinde ilerlemeler gerçekleştiriyoruz" dedi.

Merter, eğrinin gerisinde olmadığımız konusunda rahatım, ancak ancak faiz artırtımı için kademeli bir hareketin ABD ekonomisi için uygun olduğunu düşünüyorum şeklinde konuştu.

Cleveland Fed Başkanı Mester, "Fed'in bir sonraki adımının zamanlaması ya da bu yolun gerçek eğilimi, ekonominin nasıl evrilediğine bağlı olacak" dedi.

Mester'ın bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy hakkı bulunuyor.

(07:50'de güncellendi)