Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya hisse senetleri, yükselişini hacimli işlemlerle ikinci güne taşıdı. Hisse senetlerinin kazançlarında, yenin Başbakan Shinzo Abe'nin sorunlu ekonomiyi canlandıracağı yönündeki vaatleriyle birlikte 2014 yılından bu yana görülen en sert düşüşünü gerçekleştirmesi etkili oldu.

Japonya Topix Endeksi, Tokyo saatiyle 12:46'da yüzde 2.9 yükselerek 1,291.78 puan oldu. Gösterge, Abe'nin iktidar partisi ve koalisyonunun senato seçimlerinde çoğunluğu garantilemesi ve ardından “kapsayıcı ve cesur ekonomik önlemler içeren hızlı bir formül” istediğini belirtmesiyle birlikte haftanın ilk işlem gününde yüzde 3.8 sıçrayarak Şubat ayından beri en yüksek artışını kaydetmişti. Yen, Pazartesi günü yüzde 2.2 düşmesi sonrasında dolar karşısında 103.16 seviyesinden işlem gördü. S&P 500 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmandı.

Hong Kong'da Haitong International Securities Group Ltd. yöneticisi Andrew Sullivan, “Japonya hisseleri teşvik paketi ümidi ve Abe'nin Abenomics reformları için daha fazla ısrarcı olacağı umuduyla yükseliyor” dedi. Sullivan, “Abe seçim kampanyasını daha fazla reform üzerinden yürüttü. Bu yüzden artık daha fazla harekete geçmekte serbest. Asıl soru şu; daha az popüler olan ama yapılması gereken konularda harekete geçecek mi?” şeklinde devam etti.

Nikkei 225 Endeksi, yüzde 3 tırmanarak 16,173.47 puan seviyesine geldi. Abe, Pazartesi günü yaptığı açıklamada Salı günü bakanlara teşvik paketinin detaylarına ilişkin planlara yönelik talimat vereceğini belirtmişti.