Advertisement

Yenin zayıflamaya devam etmesi ve Japonya hisse senetlerinin kazançlarını ikinci güne taşımasıyla birlikte, Başbakan Shinzo Abe'nin hükümeti, piyasaları yatırımcıların beklendiği teşvik paketinin detaylarına ilişkin merakta bırakıyor.

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, Salı günü Başbakan Abe'nin talimatını alır almaz teşvik paketini gözden geçireceğini açıkladı. Aso, yapılacak harcamaların detaylarının belirlenmesinden sonra finansmanına karar verileceğini ifade etti. Tokyo'da basın mensuplarına konuşan Aso, teşvik paketinin ölçeği ya da zamanlamasına ilişkin bir bilgi vermedi. Buna karşın Maliye Bakanı, yetkililerin bu konuda saptamalarda bulunmaya başladığını ifade etti.

Abe, geçtiğimiz haftasonu gerçekleştirilen senatop seçimlerinden hükümetin zaferle ayrılarak çoğunluğu garantilemesi üzerine, sorunlarla mücadele eden ekonomiyi canlandıracağı yönündeki vaadini tekrarlamıştı. Abe, “kapsayıcı ve cesur ekonomik tedbirler içeren hızlı bir formül” istediğini belirtti. Abe'nin paketin detaylarına ilişikin bilgi vermemesine karşın, danışmanlarından biri mevcut mali yılda 20 trilyon yen (194 milyar dolar) harcanması gerektiğini belirtmişti.

Başbakan, Pazartesi günkü açıklamasında Salı günü teşvik paketine ilişkin hızlı tren hatları da dahil altyapı projelerini kapsayan planların hazırlanması için talimat vereceğini söyledi.