Advertisement

Piyasalarda Fed'in faiz artışını öteleyeceğine dair beklentilerle dün dar bantta hareket eden kurda sakin seyir bugün de sürüyor. Dün uluslararası piyasalarda son 10 günün en düşük seviyesi olan 2.8843'ü gören Dolar/TL , günü 2.9039'dan tamamlamıştı.

Yeni güne düşüşle başlayan dolar/TL saat 10:27 itibariyle 2.8897'ye kadar geriledi. Euro/TL 3.2127'den işlem görürken Borsa İstanbul ise yeni güne % 0.17 yükselişle başladı.

PİYASALARDA BUGÜN

HSBC Portföy'den İbrahim Aksoy, yolladığı bir notta kurda geri çekilmenin sınırlı olabileceğini belirtti. Aksoy, "Döviz tarafında yurtiçi yerleşiklerin Mayıs’ta 8 milyar dolar satış, Haziran’da net 3 milyar dolar alım sonrası 2.90 seviyelerinin altında dövizde alıcı olması küresel anlamda pozitif havaya rağmen dolar/TL’de geri çekilmelerin sınırlı olabileceğine işaret ediyor" ifadelerini kullandı.

Bloomberg HT'de Yatırım Kulübü'ne konuk olan Berna Seher Özdemir kurda yukarı yönün sınırlı olduğunu söyledi. Fed'in faiz artışını ne kadar öteleyeceği konusunun önemli olduğuna dikkat çeken Özdemir, "Dolar/TL'de 2.93 seviyesini önümüzdeki birkaç ay için tavan olarak düşünürken aşağıda 2.85'lere doğru hareket mümkün olabilir" diye konuştu.

Yurtiçinde Hazine ihaleleri, ABD'de Mayıs ayı JOLTS açık iş sayısı ve toptan eşya stokları verileri izlenecek.