Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İngiltere'de Muhafazakar Parti Başkanı ve Başbakan David Cameron'un istifasının ardından yerine gelecek ismin Theresa May olacağının açıklık kazanmasıyla, İngiltere'de Brexit kararı sonrası siyasal belirsizlikler görece yatışmaya başlarken, İngiltere para birimi sterlin yükselişini üçüncü günde de sürdürüyor. 

Yatırımcılar, yeni Başbakan'ın göreve gelmesinin ülkenin Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelerinde neden olacağı sonuçları sindirirken, sterlin, dolar karşısında bu haftanın en yüksek seviyesine tırmandı. Theresa May, David Cameron'un görevden ayrılmasının ardından son rakibinin de yarıştan çekilmesiyle Çarşamba günü Londra'da Başbakanlık görevini devralmaya hazırlanıyor. FTSE 100 Endeksi dördüncü gün üstüstüe yükselerek 11 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. 

Frankfurt'ta Commerzbank kur stratejisti Thu Lan Nguyen, AB'den ayrılmaya başvurmak için "artık May'in yolu açık" ifadelerini kullandı. Nguyen, "Tüm bu belirsizlik sürecinin kısalacağına dair umutlar bulunabilir" dedi.

Sterlin TSİ 11:22'de dolar karşısında yüzde 1 yükselerek 1.3121 seviyesini gördü. Sterlin gün içerisinde 1.3157 seviyesini görerek 5 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Sterlin 6 Temmuz'da 31 yılın en düşük seviyesi olan 1.2798 seviyesini görmüştü. Sterlin, euro karşısında da yükselişini dördüncü güne taşıyarak, yüzde 0.5 yükseldi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Perşembe günü 23 Haziran'daki referamdumdan bu yana ilk kez faiz kararını açıklayacak.