Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya'nın, Türkiye Bankalar Birliği'ne (TBB) yaptığı sunum TCMB'nin internet sitesinde yayınlandı. 

Sunumda, cari dengede olumlu görünümün sürmesinin beklendiği ve bankaların yabancı para cinsi borçlarının ortalama vadesinin uzadığı belirtildi.

TCMB Başkanı Çetinkaya'nın sunumunda, çekirdek enflasyondaki gelişim trendinin sürdüğü ifade edilirken, enflasyonda maliyet yönlü baskıların geçtiğimiz aylarda hafiflediği belirtildi.

 

Çetinkaya, küresel ekonomiye ilişkin belirsizliklerin sürdüğünü, küresel büyüme zayıf seyrederken Türkiye'nin olumlu ayrıştığını ifade etti. TCMB Başkanı, Türkiye'nin GSYİH büyümesinin ılımlı ve istikrarlı büyüme eğilimini koruduğunu ve Türkiye'de sanayi üretiminin ılımlı artış eğilimini sürdürdüğünü söyledi. Çetinkaya, Türkiye'nin gelişen ülkelere göre güçlü istihdam performansı sergilediğini ifade ederken, Türkiye'nin risk primi göstergelerinin yatay seyretmekte olduğunu belirtti.

Sunumda, gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımlarının dalgalı bir seyir izlediği ve petrolde düşüşün cari denge üzerinde olumlu etkisinin sürmesinin beklendiği belirtildi.

Çetinkaya, son aylarda çekirdek enflasyon göstergelerindeki iyileşmenin devam ettiğini, gıda fiyatlarının oynak bir seyir izlediğini ve enflasyon beklentilerinin son aylarda bir miktar iyileştiğini belirtti.

Çetinkaya, "Para politikasında sadeleşme adımları atılmaktadır. Etkin likidite yönetimine ilişkin düzenlemeler yapıldı." ifadelerini kullandı.