Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

AK Parti'nin TBMM'deki grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, kurban bayramı tatilinin de Ramazan Bayramı gibi birleştirilip 9 güne çıkarılacağını açıkladı. Yıldırım, "Kurban bayramında da bayramın evveli bayramla birleşiyor ve böylece bir uzun tatil daha yapacaksınız" dedi.

- Atatürk Havalimanı'nda uçuş rekoru

Başbakan Yıldırım, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısını anımsatarak, "Türkiye mahvoldu. Artık turizm biter, Türkiye bir daha ayağa kalkamaz' dediler. Bu ülkeyi, bu milleti tanımayanlar, bir kez daha yanıldılar. Atatürk Havalimanı'nda, bayramın son gününde, cumhuriyet tarihinin rekor uçak inişi ve kalkışı gerçekleşti." dedi.

Atatürk Havalimanı'ndan Ramazan Bayramı'nın son günü Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldığını ve o gün tam bin 443 uçuş-kalkış gerçekleştiğini ifade eden Yıldırım, "13 yıl önce, AK Parti iktidara gelmeden önce Türkiye'nin bütün hava sahasındaki uçak sayısı bin 100'dü, sadece Atatürk Havalimanı'nda bir günde bin 443 uçak indi ve kalktı. İşte Türkiye bu, Türkiye'yi terörle yıldırmak isteyenler bir kez daha Türkiye'nin gücünü görmüş oldu." diye konuştu.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda rekor kırıldığını ve aynı gün 785 uçak trafiğinin gerçekleştiğini aktaran Başbakan Yıldırım, bu rekorların havalimanı saldırısından sonra yaşandığını bildirdi.

Brüksel'deki saldırı sonrası, söz konusu havaalanının 10 gün kapalı kaldığını, Atatürk Havalimanı'nın ise saldırının ardından gece saat 02.00' de tekrar normal hizmetine döndüğünü vurgulayan Yıldırım, "Bu Türkiye'nin gücüdür, Türkiye'nin her türlü olağanüstü duruma karşı her zaman hazır olduğunun göstergesidir." ifadesini kullandı.

-Türkiye-İsrail ilişkilerinin normale dönmesi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Yıldırım, 65. Hükümetin kuruluşunda, "Artık dostlukları artıracağız, düşmanlıkları azaltacağız." dediğini hatırlatarak, İsrail ve Rusya ile ilişkileri normale dönüştürdüklerini belirtti.

İsrail ile sağlanan mutabakat hakkında ileri-geri konuşanlar bulunduğunu kaydeden Yıldırım, "Eğer Gazze'de, Filistin'de perişanlık içerisinde, dünyaya kapalı yaşayan kardeşlerimize bir faydamız olacaksa, elbette mutabakata varırız." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, İsrail'in Mavi Marmara'da yaşanan olay nedeniyle özür dilediğini, olayda hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarına tazminat ödemeyi kabul ettiğini ve uzun müzakereler sonucunda Gazze'ye uygulanan ambargonun gevşetilmesini, oraya insani yardımların Türkiye önderliğinde gerçekleşmesini de kabul ettiğini ve mutabakata varıldığını anlattı.

- "Filistin davasını savunma, süslü laflarla olmaz, icraatla olur"

Başbakan Yıldırım, varılan mutabakatın ilk semeresinin Ramazan Bayramı'nda alındığını ve Gazze'de bayram sevincinin yaşandığını belirterek, şöyle devam etti:

"Bayramdan önce Mersin'den yüklenen 11 bin tona yakın insanı yardım, gıda, giyecek, ilaç Gazze'deki kardeşlerimize bayram sevinci olarak götürüldü. İşte mutabakatın faydası bu. Bundan sonra elektrik olmayan, altyapısı bozulan, sanayisi, iş hayatı durmuş, sağlık hizmeti verilemeyen o bölgelerin tekrar ayağı kalkmasında Türkiye başrolde olacak. Türkiye'nin liderliğinde, rehberliğinde bölgede şartlar normale dönecek, sıkıntı yaşayan Filistinli kardeşlerimiz nefes alacak. Filistin davasını savunma, süslü laflarla olmaz, icraatla olur. Ortaya birtakım eserler koymakla olur. TOKİ orada konut yapıyor, TİKA orada hastane yapıyor. Odalar Borsalar Birliği, Batı Şeria'da Enez bölgesinde organize sanayi bölgesi kuruyor. Önümüzdeki günlerde Gazzeye elektrik sağlanması için Enerji Bakanlığımız harekete geçiyor."

Başbakan Yıldırım, İsrail ile varılan mutabakatın bu hafta, uluslararası ikili anlaşma olarak Meclis'in onayına sunulacağına işaret ederek, mutabakatla Filistinlilerin yaşamının çok daha iyi şartlara kavuşacağını, İsrail ile var olan anlaşmazlıkların, diplomatik sorunların bir ölçüde normalleşeceğini kaydetti.

Yıldırım, "Bundan sonra gerilimlerle, kavgalarla değil, dostluklarla bölgenin kalkınmasını, gelişmesini hedef alıyoruz. Bu anlayışımız sadece İsrail ile sınırlı kalmayacak, bölge ülkeleriyle de dostluklarımızı kalıcı olarak geliştirme yönünde çabalarımız artarak devam edecek. Bu şu demek değildir, biz oradaki haklarımızdan vazgececek değiliz. Bölgemizin, ülkemizin menfaatini koruyarak, terörle mücadele konusunda hassasiyetimizi sürdürerek, dostluklarımızı artırmaya devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, ayrıca AK Parti Grubu olarak, bu hafta içinde, Meclisin daha verimli çalışabilmesi için TBMM İçtüzüğü değişikliği konusunda diğer siyasi parti gruplarıyla görüşeceklerini, bir mutabakat oluşacağını ümit ettiğini söyledi.