Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa hisse senetleri, Daimler AG'nin beklentilerden yüksek gelen gelirlerinin otomotiv üreticilerini desteklemesi ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin ekonomiye daha büyük destek verecekleri sözüne vermesiyle, Brexit'en beri en yüksek seviyesine tırmandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi kapanışta yüzde 1.1 yükselerek 336.26 puana gelerek, Brexit sonrası kayıplarını silmeye 10 puan uzakta seyretti. Endeksteki 19 sektör grubunun 16'sı yükseldi. Italya, İspanya ve Fransa'daki endeksler yatırımcıların şirket karılarının yeterince güçlü olarak hisse senetlerinin Brexit kargaşasını atlatabilmesine yardımcı olacağı beklentileriyle, en az yüzde 1.6 yükseldi.

Güçlü başlayan kar sezonu küresel politika yapıcılarının, Birleşik Krallık'taki politik belirsizlikten doğacak bozulmaları önlemek için, geniş para politikasını benimseyeceklerine dair iyimserliği artırdı. ABD ve Avrupa Merkez Bankası'nın güvercin söylemlerine ek olarak, Japonya Başbakanı Abe'nin, genişletilmiş teşvik önlemlerini açıklaması beklenirken, İngiltere Merkez Bankası da bu hafta faiz düşürebilir.

Cenevre Notz, Stucki & Cie.'den Pierre Mouton, "Brexit, kısa vadede piyasayı daha çok etkileyen faktördü. " dedi ve "Temel gerçeklere bakarsak, ekonomik rakamlar iyiydi ve beklentiye yardımcı oldu. Merkez bankalarının faizleri yükseltmeyeceğini biliyoruz. Panik halinde destek olunacağına dair bazı anlaşmalar var ve bu zaten oldukça fazla." diye konuştu.