Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yen, yatırımcıların Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin sözünü verdiği teşvik paketinin detaylarını beklemesiyle, Kasım 2014'ten beri en büyük iki günlük düşüşünü kaydetti.

Japonya para birimi, Başbakan Abe'nin Pazar günkü senatodaki seçim zaferi sonrası mali teşvik ekleme planını açıklamasının ardından, 31 önemli para birimi karşısında yüzde 1'den fazla düştü. Başbakan salı iç talebi desteklemek için bakanlarından önlem planlarını hazırlamasını isteyecek.

Societe Generale SA'da küresel piyasa stratejisti Kit Juckes, "Yen Japon yatırımcıların faiz avına çıkmasıyla köşeye sıkıştı." dedi ve "Pozisyonların ağırlığı ve modun olumlı olmasıyla, bu durum daha da ileri gidebilir." diye konuştu.
Bu hafta güvenli varlıklara olan talebin dağılmasıyla, yen düşerek, yavaşlayan küresel ekonominin ektisiyle, enflasyonu yükseltmeyi ve ihracatı desteklemek isteyen hükümet görevlilerini sevindirdi. Yen, Japonya Merkez Bankası'nın tahvil alım ve negatif faiz politikasına rağmen, bu yıl dolar karşısında yüzde 15 değer kazandı.

Yen, dün yüzde 2.2 düştükten sonra, bugün New York'ta saat 14:11 itibariyle yüzde 2 düşerek 104.88 dolara geldi. Euro kaşısında ise yüzde 2.1 değer kaybederek 116.06 olurken, Brexit sonrası 31 yılın düşüğünden sıçrayan pound karşısında ise yüzde 4.2 düştü.