Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'li yatırım bankası Bank of America Merrill Lynch Küresel Araştırma Başkanı Ethan Harris, ABD Merkez Bankasının (Fed) piyasalara ve ülke ekonomisine karşı riskleri önlemek için faiz artırım kararında temkinli davranacağını bildirdi.

New York'ta düzenlenen "2016 Küresel ve ABD Ekonomik Görünümü" konferansına konuşan Harris, "Fed'in istediği son şey ülke ekonomisini riske atmak. Yüzde 2'lik enflasyon hedeflerinden çok ekonomi üzerindeki aşağı yönlü risklere karşı daha endişeliler ve hala risk yönetimi yapıyorlar. Fed, ancak piyasaların izin verdiği ölçüde faiz artırımına gidecektir ve riskleri önlemek için faiz artırım kararında temkinli davranacaktır." dedi.

Fed'in "şahin" açıklamalardan kaçındığını ve Amerikan ekonomisini zayıflığa veya resesyona sürükleyebilecek bir hata yapmayacağını vurgulayan Harris, ülke ekonomisinin yeni düzelmeye başladığının altını çizdi.

Harris, yedi yıl aradan sonra ABD iş piyasasında ilerleme görüldüğüne dikkati çekerek, geçen hafta cuma günü açıklanan haziran tarım dışı istihdam artışının son 8 ayın en güçlü yükselişi olduğunu hatırlattı.

Ancak ABD ekonomisindeki iyileşmenin henüz tamamlanmadığını belirten Harris, sözlerine şöyle devam etti:

"Son yedi yılda ekonomi uzun süren dalgalanmalarla mücadele ediyor ve bu dalgalanmalar sona ermedi. 2008'deki krizden sonra bankacılık ve konut sektöründeki düzelmeler ve Avrupa'daki ekonomik çalkantı uzun sürdü. Ayrıca, yakın zamanda Çin ekonomisindeki yavaşlama, düşük küresel büyüme ve güçlenen dolar, ABD ekonomisinde kaygıya neden oldu. Temmuz 2014'le Ocak 2016 arasında dolar yüzde 20 yükselirken, bu durum ABD ekonomisinin büyümesinde mali baskı oluşturdu."

Harris, Çin ekonomisinde ancak ciddi bir krizin ABD'nin büyümesine zarar verebileceğini söyleyerek, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma (Brexit) kararının olumsuz etkilerinin Amerikan piyasaları tarafından atlatıldığını sözlerine ekledi.


AA