Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisse senetleri, Japon yeninin kayıplarını genişletmesi ile birlikte Brexit kayıplarını geri alması ve petroldeki yükselişin desteği ile emtia üreticilerine gelen alışların ardndan yükselişini üçüncü güne taşıdı ve küresel hisse senetlerindeki ralliyi takip etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 yükselerek Tokyo saati ile 09:01'de 132.06 puana çıktı. Japonya'da Topix Endeksi, yenin Salı günü dolar karşısına düşüşünü sürdürmesi ve iki günlük kaybını yüzde 4'ün üzerine çıkarması ile birlikte yüzde 1.4 yükseldi. Ham petrol fiyatlarının Salı günü New York'ta yüzde 4.6 sıçramasının ardından, ham madde üreticileri bölge hisse senetlerinin gösterge endeksindeki yükselişe öncülük ederken, enerji şirketleri de değer kazandı.

Küresel hisse senetleri, merkez bankaları ve hükümetlerin teşvikleri artıracağına ilişkin beklentilerin emtia ve diğer risk varlıklarına talebi güçlendirmesi ile birlikte, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkma (Brexit) kararı ile tetiklenen kayıpları geri alırken, ABD endeks vadeli kontratları rekor seviyelerde seyrediyor. Yatırımcılar, İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) Perşembe günkü toplantısında faiz indirimine gitmesini beklerken, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, partisinin seçim zaferi sonrası mali harcamalraı artırmayı planladığını söyledi.

Sydney'de Rivkin Securities stratejisti James Woods, "Risk varlıkları, parasal ve mali teşviklere ilişkin umutların yenilenmesi ile birlikte, ralli yapıyor," dedi ve "Bu ralli, özellikle eğer BOE bu Perşembe faiz indirirse, sürdürülebilir görünüyor. Abe kuşkusuz Japonya ekonomisini desteklemek için bir şekilde mali teşviği artıracak" şeklinde görüş bildirdi.

Topix Endeksi'nde Çarşamba günkü çıkış, öncki iki gündeki yüzde 6.3'lük yükselişin ardından geldi. Yendeki iki günlük kayıp, Kasım 2014'ten bu yana en büyük kaybı işaret ediyor.

Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1 yükseldi. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.2 tırmandı. Yeni Zelanda'nın S&P/NZX 50 Endeksi yüzde 0.1'lik çıkış gerçekleştirdi.