Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yen, bu hafta 2014 yılından bu yana görülen en sert kayıplarını kaydetmesi ardından, Çarşamba günü önemli paralar karşısında değer kazandı. Japonya kabine sözcüsü Yoshihide Suga'nın hükümetin helikopter parasını gözden geçirdiğine ilişkin söylentilerin doğru olmadığını belirtmesi yenin yükselişinde etkili oldu.

Japon Yeni, Suga'nın Sankei gazetesinin yetkililerin politika seçeneği olarak doğrudan para transferi gerçekleştirmeyi değerlendirdiği yönündeki haberinin doğru olmadığını belirtmesi ardından, yüzde 4'lük iki günlük kayıplarını geri aldı. Başbakan Shinzo Abe, Pazartesi günü teşvik paketinin derleneceğine ilişkin taahhütte bulunarak, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) bu ay sonunda gerçekleştirilecek toplantıda parasal genişlemeye giderek hükümeti desteklemesine yönelik beklentileri artırmıştı.

Singapur'da Oanda Corp. kıdemli traderı Stephen Innes, “Şu anda piyasayı paniğe sürükleyen helikopter parasına ilişkin yorumlar. Bir miktar da kar realizasyonu söz konusu” dedi.

Yen, 103.95'i görmesinin ardından, Tokyo saatiyle 12:37'de yüzde 0.3 tırmanarak dolar karşısında 104.40 seviyesinden işlem gördü. Japon Yeni, Salı günü 24 Haziran'dan bu yana en düşük olan 104.99'u görmüştü.