Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Friends First baş ekonomisti Jim Powers, İngiltere-İrlanda Ticaret Birliği'ni İrlanda ekonomisinin durumuna ilişkin bilgilendirmek amacıyla Londra'da bulunacak. Şimdi ise Powers, ne diyeceğine dair bir fikre sahip değil.

Dublin'de İrlanda'nın resmi istatistik kurumu (CSO) tarafından ekonomistler ve basın mensupları ile Salı günü gerçekleştirlen toplantıda, ekonominin 2015 yılında yüzde 26 büyüdüğü açıklandı. Kurumun daha önceki tahmini yüzde 7.8'lik bir büyümeyi işaret ediyordu.

Bağımsız ekonomist Powers, söz konusu açıklamanın ardından “Kalkıpta ekonominin yüzde 26 büyüdüğünü söylemeyeceğim. Bu anlamsız. Bu rakamlar Çin'den bile gelseydi, gülüyor olurduk” dedi.

Yüzde 26'lık büyüme, İrlanda ekonomisinin açık doğası ve yüzde 12.5 vergi oranıyla cezbettiği ABD'li şirketleri kendine çekmesiyle açıklanıyor. Çoğunluğu birleşme ve satın alma yoluyla olmak üzere, merkezini İrlanda'ya taşıyan şirketler arasında Perrigo Co. ve Jazz Pharmaceuticals Plc.'de bulunuyor. CSO'ya göre 2014 yılında merkezlerini İrlanda'ya taşıyan şirketlerin toplam varlıkları 523 milyar euro (580 milyar dolar) olurken, bu rakam 2013 yılında sadece 391 milyar euro ile sınırlı idi.

CSO yetkilisi Michael Connolly, “Biz çok küçük bir ekonomiyiz, varlıklarda önemli bir artış olunca durum böyle oluyor” dedi. Connolly, açıklanan büyüme oranının “güvenilir” olduğunu söyledi.