Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin'de ihracat rakamı Haziran ayında istikrara kavuştu. Ticaret rakamları Çin'de ekonominin sabit seyretmeye başladığına dair yeni bir kanıt oldu.

Çin'in Haziran ayı ihracatı yuan cinsinden yıllık olarak yüzde 1.3 yükseldi. İthalat yuan cinsinden ve yıllık bazda yüzde 2.3 gerilerken ticaret fazlası 311.2 milyar yuana ya da 46.5 milyar dolara ulaştı. Dolar cinsinden ticaret verilerine göre, Çin'de ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4.8 gerilerken, ithalat yüzde 8.4 düştü.

Yuan geçtiğimiz hafta düşüşünü 5. haftaya taşırken, bu düşüş yuanın bu yıl kaydettiği en uzun düşüş serisi olmuştu. Yuanın düşüşü, politika yapıcıların Çin para biriminde düşüşlere karşı daha hoşgörülü olduğunun bir işareti olmuştu. Yuandaki zayıflama eğer sürdürülebilirse, ve özellikle küresel piyasalar Brexit gibi olumsuzlukları aşabilirse, Çin'in ihracat rekabetini artırabilir.

UBS ekonomisti Zhang Ning veri öncesinde yaptığı değerlendirmede, "Son ABD ve Almanya beklenti verilerinin toparlanmasıyla ihracat yükseldi" dedi. Ancak, Ning'e göre, "Brexit'in yan etkilerinin görülmeye başlamasıyla ve geçmiş genişlemeci politikaların olumlu etkilerinin azalmasıyla, büyüme hız kaybedebilir".