Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Büyük merkez bankalarının ekonomileri desteklemek için teşvik paketi açıklayacağına dair beklentiler risk iştahını artırırken Türk Lirası dolar karşısında dar bantta hareketini sürdürüyor.

Fed'in faiz artışını öteleyeceği beklentileri de doların hareketinde etkili oluyor. Bölgesel Fed Başkanlarından bu hafta faiz artışına ilişkin mesajlar gelmeye devam ediyor. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Haziran istihdam verisinin iyi gelmesine rağmen yakın gelecekte tek faiz artışı olması gerektiğine dikkat çekti. Sydney'de konuşan Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ise faiz artışlarının kademeli olması gerektiği söylemini yineledi. Mester, Brexit'in ABD ekonomisine tam etkisini değerlendirmek için çok erken olduğunu belirtti.

Güne 2,8960'dan başlayan dolar saat 10:30 itibariyle 2,8959'dan işlem gördü. Güne 3,2050'den başlayan Euro/TL ise 3,2009 seviyelerinde seyrediyor. Dolar/TL yurt içi piyasaların kapalı olduğu geçen hafta uluslararası piyasalarda yeniden gündeme gelen Brexit endişeleriyle 2.95'in üzerine kadar yükselmişti. 

PİYASALARDA BUGÜN

Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken yurt dışında Euro Bölgesi Mayıs sanayi üretimi ve ABD'de akşam saatlerinde açıklanacak Fed'in Bej Kitap raporu izlenecek.

ABD'de ÜFE, işsizlik maaşı başvuruları, Çin'in 2. çeyrek büyüme verisi ile ABD TÜFE ve perakende satış verileri haftanın kalanında takip edilecek öne çıkan veriler arasında geliyor.

Ak Yatırım'da Küresel Piyasalar Araştırma Müdürü olan Okan Ertem yolladığı notta, "Dolar/TL paritesinde aşağı yönün devamı için 2,86 seviyesinin altında fiyatlamalar görülmesi gerekebilir" ifadelerini kullandı.