Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya'da Başbakan Shinzo Abe'nin kilit önemdeki iki danışmanı ekonomiyi desteklemek için hükümet ve merkez bankası arasında eşgüdümlü bir teşvik uygulanması çağırısında bulunurken, büyüme ve enflasyon tahminleri düşürdü.

Japonya büyüme tahminini yüzde 1.7'den yüzde 0.6 seviyesine indirdi. Enflasyon beklentisi ise yüzde 1.2'den yüzde 0.4'e revize edildi.

Konuya yakın kaynaklara göre hükümetin planladığı mali teşvik paketinin büyüklüğü 10 trilyon yen (96 milyar dolar) civarında bulunuyor. Başbakan Abe'nin Abenomics politikalarının şekillenmesinde etkili olan Koichi Hamada ve Etsuro Honda, Çarşamba günü ayrı olarak gerçekleştirilen mülakatlarda herhangi bir mali enjeksiyonun, Japonya Merkez Bankası (BOJ) tarafından para politikasında atılacak bir adımla uyum olması gerektiğini belirttiler.

Hamada, Japonya'nın helikopter parası uygulamasına gitme ihtimalini önemsemeyerek, bu stratejinin çok riskli bir kumar olacağını ve tarihin durdurulamayan enflasyonun tehlikelerini kanıtladığını belirtti. Japonya hisse senetleri, mali paketin ölçeğine ilişkin spekülasyonlar ve merkez bankasının helikopter parası gibi ortodoks politikalara döneceği yönündeki söylentilerin etkisiyle bu hafta sıçrama kaydederken, yen zayıfladı.