Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Çarşamba günü Houston'da yaptığı ABD ekonomisine ilişkin açıklamalarda hayal kırıklığına uğratan birinci çeyreğin ardından reel GSYİH'nin yüzde 2 civarında büyümesi gerektiğini ve tüketici harcamalarının bu yıl güçlü bir seyir izleyeceğini söyledi.

İstihdam piyasasında zayıflığın büyük bir bölümünün demografiyle ilişkili olduğunu söyleyen Kaplan, bunun bir bölümünün döngüsel olduğunu ifade etti.

İşgücüne katılım oranının düşüşüne devam ederek 2024 yılına kadar yüzde 61'in altına gerileyeceğini belirten Dallas Fed Başkanı, “herşeyin aynı kalması durumunda, bu GSYİH için bir engel oluşturacak” dedi ve bu durumu aşmanın tek yolunun göç olduğunun altını çizdi.

Kaplan, petrol arz ve talebinin 2017 yılının birinci çeyreğinde dengeye kavuşacağını ve petrol fiyatlarının fazla değişmeyeceğini belirtti.

Eski bir Goldman Sachs yöneticisi ve Eylül 2015'te Dallas Fed Başkanı olan Robert Kaplan'ın 2017 yılına kadar Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) oy hakkı bulunmuyor.