Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa hisse senetleri, bankaların yükselişini tersine çevirmesiyle gün içindeki kazançloarını silerek hafif değişti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, bankacılık ve otomotiv hisselerinin endeksi aşağı çekmesi ve madencilik hisselerinin kazançlarını azaltmasıyla yüzde 0.6'lık yükselişini silerek, Londra'da saat 16:35 itibariyle yüzde 0.1'den az yükseldi. Endeksi Brexit sonrası kayıplarını silmeye yaklaştıran dört günlük ralli güç kaybetti.

Yatırımcılar ilgilerini gelir raporlarına çevirirken, Burberry Group Plc., analist beklentilerini aşan ilk çeyrek perakende satış raporu sonrası yüzde 6.3 yükseldi.

İsviçre'nin Lucerne kentinde Luzerner Kantonalbank AG traderı Benno Galliker, "Brexit ile ne olup biteceğine ve konuşmaların nasıl çözümleneceğine dair hala belirsizlik mevcut." dedi ve "Gelirler, ekonominin hala canlı olduğunu göstermesi ve yatırımcıları Avrupa şirketlerinde hala fırsatların olduğu konusunda ikna etmesi için önemli olacaktır. " diye konuştu.

Hisse senetleri geçtiğimiz hafta İtalyan bankacılık sisteminin gücüne ve Brexit'in etkisine yönelik endişelerle gelen kayıplarından sıçrıyor. Brexit sonrası oluşan kargaşayı bastırmak için parasal politikalarda gevşemeye gidileceği beklentileri hisse senetlerini desteklerken, Brexit'in ardından gelen liderlik boşluğu da Theresa May'in başbakanlık koltuğuna oturacak olmasıyla hafifledi.