Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Theresa May, Kraliçe II. Elizabeth ile yaptığı kısa görüşmenin ardından, David Cameron'ın yerini alarak Birleşik Krallık'ın yeni başbakanı oldu

Başbakan olmasının ardından konuşan May, "Birliğin" önemini vurgulayarak, "Referandumun ardından ülkemiz adına tarihi bir dönemden geçiyoruz. Önümüzde zorlu bir süreç var." dedi.

May, "Birleşik Krallığı sadece güçlüler için değil, herkes için işler hale getirme" çağrısında bulunarak, "Hep birlikte daha iyi bir Britanya inşa edeceğiz." dedi.

May, hükümetinin adaletsizliğe karşı mücadele edeceğini ve zengin kesimin çıkarları yerine halkın çıkarlarını gözemeyi öncelik haline getireceğini söyledi.

- Cameron: Ekonomiz daha güçlü

İstifasını sunmak için gün içinde Buckingham Sarayı'na doğru yola çıkan Cameron, May'den övgüyle bahsetti.
Cameron Downing Street'e giriş yapmasının ardından, meşhur 10 numaralı kapanını önünde yaptığı konuşmada, "Ekonomimizin çok daha güçlü olduğuna dair şüphe yok." dedi.

Cameron, May'in Avrupa Birliği'nden ayrılık görüşmelerine başlamaya hazırlanan Birleşik Krallık'a "güçlü ve istikrarlı bir liderlik" sunacağını ifade etti.

Eski başbakan, "Birleşik Krallık tarihinde ikinci defa bir kadın başbakan olmasından ve yine Muhafazakar partili olmasından mutluluk duyduduğunu" söyledi.

David Cameron, "Ülkeme 6 yıl boyunca başbakan olarak ve 11 yıl parti başkanı olarak hizmet vermek hayatımın en büyük onuruydu." diye konuştu.

Cameron konuşmasının ardından, Downing Street'ten ayrılarak, ailesiyle birlikte Buckingham Sarayına doğru hareket etti.
Cameron, Kraliçe Elizabeth ile yaptığı kısa bir görüşmenin ardından istifasını sundu ve istifa kabul edildi.