Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisse senetleri, enerji hisse senetleri ham petrol fiyatları ile düşerken, temel tüketici ürünleri şirketlerinin hisselerine gelen alımların etkisiyle, kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.1 kadar düştükten sonra, yüzde 0.1 yükselerek, Tokyo saati ile 09:06'da 132.97 seviyesine çıktı. Endeks Çarşamba günü itibariyle Nisan ayından bu yana en büyük üç günlük yükselişini gerçekleştirirken, Japonya hisse senetleri, hükümetin teşvikleri artıracağına ilişkin işaretlerin desteği ile Brexit kayıplarını geri aldı. Japonya'da Topix Endeksi Perşembe günü, yüzde 0.1 düşmesinin ardından, yüzde 0.2 tırmandı.

Sydney'de Shaw and Partners Ltd. kıdemli yatırım danışmanı James Audiss, "Piyasa, son dönemdeki hızlı yükselişin ardından biraz yoruldu," dedi ve "Yatırımcılardaki ürkeklik sürüyor ve beklentinin değişmesi çok zaman almayacak. Japonya'da helikopter para konusunun yeniden gündeme gelmesi ile birlikte, yen-dolar paritesini oldukça yakından izliyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Avustralyada S&P/ASX 200 Endeksi fazla değişmedi ve Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.3 geriledi. Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 Endeksi, bu yıl tüm diğer gelişmiş piyasa endekslerinden daha iyi bir performans gösterdikten sonra yüzde 0.2 yükseldi ve rekor kapanışa yöneldi.