Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(13:45'te güncellendi)

Altın fiyatları, politika yapıcılardan gelebilecek potansiyel teşvik paketleri öncesi hisse senetlerinin ralli yapması sonrası azalan güvenli liman talebinin etkisiyle iki haftanın en düşüğüne indi.

Spot altın yüzde 0.9 düşüşle Londra saati ile 11:38'de ons başına 1,330.05 dolara indi. Fiyatlar erken saatlerde 1,324.75 dolar ile 1 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Metal Çarşamba günü yüzde 0.7 yükseldi ve iki günlük düşüşünü durdurdu.

Altın bu yıl, İngiltere'deki referandumda Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) kararının çıkması ile finans piyasalarında meydana gelen kargaşa ve yavaşlayan ekonomik büyümenin güvenli liman niteliğindeki varlıklara olan talebi güçlendirmesi sonucu yüzde 26 ralli yaptı. Merkez bankaları ve hükümetlerin teşvikleri artıracağı spekülasyonu ile birlikte hisse senedi piyasalarında risk iştahı bir miktar arttı, ancak petrolde dün görülen güçlü düşüş altına dönüşü biraz destekledi.

Yatırımcılar, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin teşvik planlarının detaylarını bekliyor ve Japonya Merkez Bankası'nın daha fazla gevşemeye gideceğini öngörüyor. Yatırımcılar ayrıca, İngiltere Merkez Bankası'nın Perşembe günkü toplantısında faiz indirimine gidip gitmeyeceğine bakıyor.

Sydney'de Australian Bullion Co. baş ekonomisti Jordan Eliseo, "Altının bu hafta başındaki konsolidasyonu, özellikle temel göstergelerden kaynaklanan iyileşmeden değil de merkez bankalarının teşvikleri artırcağına ilişkin beklentilerden kaynaklanan risk rallisi ortamında beklenmiyordu," dedi ve "İngiltere ve Japonya merkez bankalarının daha da gevşemeye gitme arefesinda olması ile birlikte, altının talep görmeye devam etmesini bekliyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Bej Kitap

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Çarşamba günü yaptğı konuşmada, ABD ekonomisinin Brexit kararınından fazla hasar görmemesi gerektiğini ve yıl sonundan önce, iki faiz artırımını garanti edebileceğini söyledi. Ancak, Çarşamba günü Washington'da açıklanan Fed'in Bej Kitap'ı, dünyanın en büyük ekonomisinin Mayıs ortasından bu yana ılımlı büyüdüğünü gösterdi ve bu durum yakın bir zamanda faiz artırımına gidileceği beklentilerini zayıflattı.

Traderlar, 26-27 Temmuz'daki toplantıda Fed'în faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 4 olarak fiyatlıyor. Aralık toplantısı için bu olasılık yüzde 31 seviyesinde. Yüksek faizler, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Çarşamba günü 1.1 ton ton artarak 2,003.1 tona çıktı.

Aralık vadeli gümüş, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yüzde 0.7 düşerek kilogram başına 4,491 yuana indi. Kontrat Çarşamba günü 4,523 yuan ile Ekim 2013'ten bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Spot gümüş yüzde 0.6 düşerken, platin yüzde 1.2 ve palladyum yüzde 0.8 geriledi.

(13:45'te güncellendi)