Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya hisse senetleri, yatırımcılar hükümet tarafından açıklanan teşvik paketinin detaylarını beklerken, kazançlarını dördüncü güne taşıdı. Matbaacılık hisseleri, İmparator Akihito'nun birkaç yıl içerisinde görevden çekileceğine ilişkin haberlerin ardından değer kazandı.

Japonya Topix Endeksi, Tokyo saatiyle 13:22'de yüzde 0.7 yükselerek 1,309.18 puan seviyesine tırmandı. 8 Temmuz'dan bu yana toplam kazancı yüzde 8.2 olan endeks, Aralık 2009'dan beri görülen en güçlü haftalık yükselişine hazırlanıyor. Yen, yükselişine ara vererek dolar karşısında yüzde 0.1 zayıfladı ve 104.61 seviyesinden işlem gördü. Akihito'nun görevden ayrılacağına ilişkin haberler, işletmelerle ilgili bazı evrakların güncellenmesi gerekeceği yönündeki spekülasyonun etkisiyle, matbaacılık şirketlerinin hisse senetlerini destekledi.

Tokyo'da Goldman Sachs Group Inc. stratejistlerinin bir raporunda, “Topix, Brexitle ilişkili kayıplarını geri aldı. Küresel makro ortam ve Japonya'da karlara ilişkin daha fazla netlik olmadan yukarı yönlü potansiyel sınırlı olsa da, destekleyici değerlemeler, yenin yön değiştirmesi ve yabancıların fazlaca baskı altında olması göz önünde bulundurulduğunda, yükseliş yakın vadede ısrarcı olabilir” şeklinde görüş bildirdi.

Bu haftaki yükselişe karşın Japonya hisse senetleri, benzerlerine karşı hala ucuz bulunuyor. Japonya Topix Endeksi tahmini karların 13.4 katından işlem görürken, S&P 500 Endeksi ise söz konusu çarpan 17.1 düzeyinde bulunuyor.