Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, 2016 yılında iki faiz artırımına ihtiyaç duyulabileceğini söyledi.

Harker, ABD ekonomisinin Brexit kararınından fazla hasar görmemesi gerektiğini ve yıl sonundan önce, iki faiz artırımını garanti edebileceğini söyledi.

Harker, Philadelphia'da yaptığı konuşmada, "Enflasyonun gelecek yılın bir döneminde hedefe yükseleceğine inanıyorum," dedi ve "Bu yıl iki defaya kadar faiz artırımının uygun olacağını ve gösterge faizin 2018'in sonunda yüzde 3'e yaklaşacağını düşünüyorum" şeklinde görüş bildirdi.

Harker'ın yorumlar, işgücü piyasasındaki iyileşmenin yavaşladığı ve özellikle 23 Haziran'da İngiltere'deki referandumdan Avrupa birliği'nden ayrılma (Brexit) kararının çıkması ile birlikte, uluslararası risklerin sürdüğü bir ortamda geldi. Fed, faiz artırımına gitme fırsatı yaratabilmek için, işgücü piyasasının iyileşmesini ve enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru yükselmesini bekliyor, ancak ABD dışında meydana gelen olaylar, piyasalardaki volatiliteyi artırdı ve Fed'in bu yıl elini kolunu bağladı.

Brexit'in belirsizlik yarattığına dikkat çeken Harker, bu kararın fazla önemli olmadığını işaret etti.

Harker, "Brexit riskler listemde alt sıralarda yer alıyor ve büyümede 1 yüzde puanının 10'da birinden fazla bir yavaşlama getirmesini beklemiyorum" şeklinde konuştu.

Harker, ekonomik büyümenin 2016 yılında yüzde 2 ve 217 ve 218'de yüzde 2.3 olmasını beklediğini sözlerine ekledi.

Harker'ın 2016 yılında Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy hakkı bulunmuyor.