Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bu hafta Tokyo'da Japon liderlerle görüşen Ben Bernanke, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin ana danışmanlarından birine Washington'daki görüşmeleri sırasında vadesiz tahvil fikrini iletmişti.

Shinzo Abe'yi, ekonomi politikası hakkında öngörülerini sunan yabancı ekonomik uzmanlarla buluşturan Etsuro Honda, Bernanke'yle Nisan ayındaki görüşmesinde, eski Fed Başkanı'nın Japonya'da deflasyonun bir noktada geri dönebileceği konusunda kendisini uyardığını söylemişti. Honda'nın açıklamalarına göre, Bernanke bu görüşmede, helikopter paranın deflasyonu yenmek için en güçlü araç olabileceğini söylemişti. "Helikopter para" kavramı, hükümetin satılmayacak vadesiz tahviller çıkarması ve Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) bu tahvilleri alması anlamına geliyor. Honda, Bernanke'nin helikopter paranın bir seçenek olduğunu söylediğini bildirdi.

Honda, Japonya'nın helikopter parayı da içeren bir stratejiye halihazırda sahip olduğunu düşünse de, bu fikri Abe'ye iletmek istedi ve Bernanke'den Abe ile Japonya'da bir görüşme gerçekleştirmesini talep etti. Geçtiğimiz baharda bu görüşmeler gerçekleşmese de, Bernanke BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda ile Pazartesi bir öğle yemeğinde buluştu ve Salı günü Abe ve diğer yetkililerle bir toplantı gerçekleştirdi. Yetkililer arasında Koichi Hamada gibi etkili danışmanlar da bulundu.

Hamada'nın aktardıklarına göre, Bernanke, Salı günü gerçekleşen toplantıda, Japonya'nın Abenomics politikalarını mali teşviklerle destekleyerek sürdürmesi gerektiğini söyledi. Japonya'da hükümet sözcüsü Yoshihide Suga'ya göre, Bernanke Abe'ye, BOJ'un para politikasını daha fazla genişletmek için elinde hala araçların bulunduğunu söyledi. BOJ yetkilileri Kuroda ve Bernanke'nin görüşmesinin içeriğini açıklamadı.

Hamada, helikopter paranın Salı günü Bernanke ile gerçekleşen görüşmede gündeme gelmediğini söyledi. Suga, daha önce bir gazetede yer alan ve Abe'nin danışmanlarının helikopter para seçeneğini değerlendirdiğine yönelik haberi kabul etmedi.