Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi Mayıs'ta beklentinin üzerinde arttı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre %1,6 arttı. Yıllık artış da %5.6 oldu.

Beklenti aylık %1, yıllık % 3.6 artış olması yönündeydi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Mayıs ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %0,1, imalat sanayi sektörü endeksi %1,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,3 arttı.


 
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %5,6 arttı

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %0,8 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi %6,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %3,2 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış sermaye malı imalatında gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış diğer ulaşım araçlarının imalatında, en yüksek azalış deri ve ilgili ürünlerin imalatında gerçekleşti.