Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İngiltere Merkez Bankası Brexit kararı sonrasında ilk toplantısında politika faizini sürpriz şekilde değiştirmeyerek yüzde 0.5'te, varlık alım programını da 375 milyar sterlinde tuttu. Banka Ağustos'ta daha fazla teşvik sinyali verdi. Faiz kararı 1'e karşı 8 oyla, varlık alım programı kararı ise oybirliğiyle alındı. Banka üyelerinden sadece Gertjan Vlieghe 25 baz puan indirim yönünde oy kullandı.

Banka, ekonomiyi desteklemek için alınabilecek önlemleri tartıştığını belirtse de detay vermedi. Bankadan yapılan açıklamada Ağustos ayına da atıfta bulunarak "Birçok üye Ağustos ayında para politikasında gevşeme bekliyor" ifadesine yer verildi.

Piyasalarda faiz oranlarının indirileceği senaryosu %80'in üzerinde fiyatlanıyordu. Ülkenin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı almasının ardından 2009 yılından beri ilk kez 25 baz puanlık faiz indirimi bekleniyordu.

Bloomberg anketine katılan 54 ekonomistin 31'i, AB'den ayrılmadan önce bankanın bir aksiyon almasını bekliyordu. BOE Başkanı Mark Carney de yaz aylarında ek parasal genişleme yapılabileceği yönünde açıklama yapmıştı. 

BOE, 4 Ağustos'ta çeyrek dönemlik enflasyon raporunda yeni büyüme ve enflasyon tahminlerini açıklayacak.