Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre ÜFE Haziran'da aylık yüzde 0.5 artarak, yüzde 0.3 düzeyindeki beklentiyi aştı. Yıllık bazda ÜFE yüzde 0.3 ile yüzde 0.0 seviyesindeki beklentinin üzerinde gerçekleşti. Petrol maliyetlerinde bu yıl yaşanan en hızlı artış ÜFE'deki artışın başlıca sebebi oldu.

ÜFE'de aylı yüzde 0.5 artış, Mayıs 2015'ten bu yana görülen en hızlı yükseliş oldu. Geçtiğimiz ay ÜFE aylık bazda yüzde 0.4 yükselmişti. Bloomberg'in derlediği ankete katılan64 ekonomistin medyan beklentisi yüzde 0.3 artış olacağı yönündeydi. Geçtiğimiz 12 ayda üretici maliyetleri yüzde 0.3 artarak, Aralık 2014'ten bu yana en hızlı yükselişi kaydetmiş oldu.

Enerji fiyatlarının istikrar kazanmasıyla ve güçlü doların etkisinin kaybolmasıyla, yavaşça iyileşen ekonomi fiyatlarda muhtemelen daha istikrarlı bir yukarı yönlü baskı oluşturacak. Fed yetkilileri faiz kararını verirken enflasyonun kendi hedeflerine ne kadar yaklaştığını izliyor.

High Frequency Economics ABD baş ekonomisti Jim O'Sullivan, "Trendin yukarı hareket ettiğine dair daha çok işaret görüyoruz. Güçlenen doların ÜFE üzerindeki etkisi kayboluyor olmalı. Petrol etkisi de kayboluyor. Sonuçta çekirdek ÜFE'nin arttığını görmeliyiz" dedi.

Genelde dalgalı seyredebilen gıda ve enerji fiyatlarından arındırılmış ÜFE aylık bazda yüzde 0.4 artarken (beklenti: yüzde 0.1), yıllık bazda yüzde 1.3 yükseldi (beklenti: yüzde 1.0).