Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Fransa’nın güneyindeki Nice’de, 14 Temmuz Bastille Günü kutlamaları sürerken, Promenade Des Anglais Caddesi'nde saat 22.30 sıralarında bir kamyon kalabalığın arasına daldı. Havaifişek gösterilerini izleyen kalabalığın içine 90 kilometre hızla girerek yaklaşık 2 kilometre ilerlediği iddia edilen kamyonun altında kalan ve üzerine ateş açılan onlarca kişi hayatını kaybetti.

Fransız basını saldırganın 31 yaşında Nice'te yaşayan bir Tunuslu olduğunu iddia etti.

OLAĞANÜSTÜ HAL UZATILDI

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, saldırısı sonrası yaptığı açıklamada "Bakanlarımızla yeni önlemler aldık, 10 bin asker ve jandarmanın seferber edildiği operasyonlar devam edecek. 26 Temmuz'da sona erdirilmesi planlanan olağanüstü hal uygulaması 3 ay daha uzatılmıştır" dedi.

Olayda 77 kişinin öldüğünü açıklayan Hollande, saldırıyı düzenleyen teröristin kullandığı kamyonda başkalarının da olduğu iddialarına ilişkin olarak, "Şu an için saldırıyı düzenleyenin yanında başkaları var mı bilmiyoruz" açıklamasında bulundu.

Hollande, yarın sabah bir güvenlik ve savunma konseyi toplantısı düzenleneceğini de açıkladı.

"SAVAŞTAYIZ, OLAĞANÜSTÜ SEFERBERLİK VAR"

Fransa İçişleri Bakanı Nice'deki saldırı sonrası yaptığı açıklamada, "Polisler çok gergin bir ortamda bir teröristi etkisiz hale getirmeyi başarmışlardır. Tüm sivil koruma ekipleri kayda değer çalışma yapıyor. Psikolojik bir destek mekanizması da devreye sokulmuştur. Adli tıp ve olay yeri araştırma polisinin raporlarını da en kısa sürede bekliyoruz. Hayatını kaybedenlerin yakınlarının da rahatlaması için elimizden geleni yapacağız. İl genelindeki terörle mücadele birimlerinin çalışmalarının alarm seviyesi de artırılmıştır. Son olarak soruşturma konusunda bir bilgi vermek istemiyorum fakat devletin bütün olanakları seferber edildi. Zanlının kimlik tespit çalışmaları devam etmektedir. Kendisiyle işbirliği yapanların olup olmadığı araştırılmaktadır. Biz terör tehtidinin çok yüksek olduğunu zaten biliyorduk, yoğun baskı altındaydık. Savaştayız ve seferberliğimizden ödün vermemeliyiz" dedi

KAMYONDAN MÜHİMMAT VE BOMBA ÇIKTI

Saldırıyı düzenleyen teröristin kullandığı kamyondan önemli miktarda silah, mühimmat ve bomba çıktı.

Saldırıyla ilgili soruşturmayı Fransız terör savcıları yürütecek.

FRANSIZ POLİSİ: 77 ÖLÜ

Fransız polisi saldırıda ölü sayısının 77'ye ulaştığını duyurdu. Saldırıda ölen veya yaralanan kişilerin isimleri henüz paylaşılmadı.

Fransız medyasında yer alan ve Nice Başsavcılığı'na dayandırılan haberlerde ölü sayısı 60 olarak açıklanmıştı.

Fransa İçişleri Bakanlığı, saldırının ardından bir restoranda rehinelerin tutulduğuna dair iddiaları yalanladı.

VALİLİK TERÖR SALDIRISI OLDUĞUNU DOĞRULADI

Olayla ilgili bir televizyon kanalında açıklama yapan Nice Valisi Adolphe Colrat, en az 30 kişinin öldüğünü 100'den fazla kişinin de yaralandığını bildirdi. Olayın bir terör saldırısı olduğunu belirten Vali Colrat, Nice kenti sakinlerinin evden çıkmamalarını istedi.

Fransız siyasetçi ve eski bakan Christian Estrosi de, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, "onlarca" kişinin öldüğünü belirterek, Valilik'ten yapılan uyarıyı tekrarladı ve vatandaşlardan evlerinden çıkmamalarını istedi.

Görgü tanıkları, etrafta çok sayıda cansız beden olduğunu anlattı.

CUMHURBAŞKANI HOLLANDE KRİZ MERKEZİNE GİTTİ

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Nice'de yaşanan katliam sonrası tatilini yarıda keserek ülkeye dönme kararı aldı.

Terör saldırısının ardından İçişleri Bakanlığında kriz merkezi kuruldu. Cumhurbaşkanı François Hollande, Avignon kentine yaptığı ziyaretin ardından Paris’e dönüşünde saldırı ile ilgili bilgi almak üzere kriz merkezine gitti.

Hollande, terör saldırılarıyla ilgili olarak Ulusal Savunma Konseyini bugün Elysee Sarayı'nda toplama kararı aldı.

BAŞBAKANLIK'TAN AÇIKLAMA

Fransa’nın güneyindeki Nice kentinde düzenlenen terör saldırısı sonrası Başbakanlık'tan açıklama yapıldı. Açıklamada "Kanlı terör saldırısını şiddetle kınıyoruz" denildi.

OBAMA SALDIRIYI KINADI

ABD Başkanı Barack Obama, Fransa’nın güneyindeki Nice kentinde düzenlenen terör saldırısını kınadı.

Obama, saldırıya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Nice kentinde düzinelerce insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olan “korkunç terör saldırısını en güçlü şekilde kınadığını” belirtti. Dualarının hayatlarını kaybedenlerin aileleriyle olduğunu ifade eden Obama, yaralılara da acil şifalar diledi.

Obama, Fransız yetkililere saldırının soruşturulması ve sorumluların adalete teslim edilmesi konusunda ihtiyaç duyulması halinde her türlü yardıma hazır olduklarını ilettiklerini kaydetti. ABD Başkanı Obama, saldırı karşısında en eski müttefikleri Fransa ile dayanışma içinde olduklarını bildirdi.

Fransa, Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu'nu güvenlik endişesiyle ikinci bir emre kadar kapatma kararı almıştı.

Haberturk.com