Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Petrol New York'ta, aşırı arz nedeniyle fiyatların varil başına 40 dolar seviyesine düşebileceği tahminlerinin ardından değer kaybetti.

Vadeli petrol kontratları yüzde 1.4 kadar düştü ve Perşembe günkü yüzde 2.1'lik kazancının bir kısmını geri verdi. BNP Paribas SA ve JBC Energy GmbH analistleri, petrol fiyatlarının, küresel arz fazlası ve zayıflayan talebin etkisiyle varil başına 40 dolara doğru düşebileceği tahmininde bulundu. Ham petrol Perşembe günü, şirket karlarının küresel ekonominin gücünü işaret ettiği bir ortamda, ABD hisse senetlerinin kazançlarını genişletmesi ile birlikte yükseldi.

Seul'de Samsung Futures Inc. emtia analisti Hong Sung Ki, "Petrol, fiyatlar yükseldiğinde ABD'de üreticilerin arzı artırması ve bunun sonucu fiyatların düşmesi sonucu zigzaglar cizerek yavaş bir şekilde denge buluyor," dedi ve "Piyasa beklentisi şu anda ABD'de üretimin artmakta olduğu ve düşük rafineri işleme oranları nedeniyle aşağı yönlü" şeklinde görüş bildirdi.

Petrol, Şubat ayında 12 yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından, arz kesintileri ve ABD'de düşen üretimin etkisi ile yaklaşık iki kat arttıktan sonra, Haziran ayının başından bu yana varil başına 44 dolar ile 52 dolar arasında seyretti. Fiyatlar bu hafta, düşen talebi işaret eden ABD akaryakıt verileri sonrası gerileyerek ve küresel hisse senetlerindeki artış ve dolardaki düşüşün emtiayı desteklemesi sonucu yükselerek dalgalı bir seyir izledi.

Sydney'de CMC Markets baş piyasa analisti Ric Spooner, "Fiyat hareketleri oldukça önemli hale geliyor. Bu durum, piyasanın yatay hareket edeceğinin bir işareti," dedi ve "Şimdi talebin artıp piyasayı dengeye getirmesini bekleme zamanı" şeklinde görüş bildirdi.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 63 sent düşerek varil başına 45.05 dolara kadar düşmesinin ardından, Tokyo saati ile 11:54'te 45.44 dolara geldi. Kontrat Perşembe günü 93 sent yükselerek 45.68 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 23 altındaydı.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 60 sent ya da yüzde 1.3 düşerek varil başına 46.77 dolara kadar düştü. Kontrat Perşembe günü 1.11 dolar yükselerek 47.37 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, Eylül vadeli WTI'a göre 97 sent primli seyretti.