Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, mayısta bir önceki aya göre yüzde 2,4 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin sanayi ciro endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, mayısta bir önceki aya göre yüzde 2,4 artış kaydetti. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, mayısta nisana kıyasla madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4,7, imalat sanayi sektörü endeksi de yüzde 2,3 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksinde, geçen yılın mayıs ayına göre yüzde 8,7 artış görüldü. Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında, mayısta geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi 1,2, imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 8,9 oldu.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında, mayısta bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 6,5 ile dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, mayısta nisana kıyasla en yüksek artış yüzde 30,7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu sektörü yüzde 19,1 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı, yüzde 10,9 ile bilgisayarların elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti.

Mayısta nisana göre en yüksek azalış ise yüzde 12,1 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 5,6 ile içeceklerin imalatı ve yüzde 4 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı izledi.

 

AA