Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulunmak üzere Danıştay üyelerini hizmet binasına çağırdı.

Davet üzerine salona gelen 35-40 kişilik bir üye grubu, salonda bulunan 15-20 kişiden oluşan başka bir üye grubunun paralel yapıya bağlı olduğunu öne sürerek salona girmedi.

Bu arada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının silahlı darbe girişimi kapsamında başlattığı soruşturmada, hakkında gözaltı kararı verilen 10 Danıştay üyesi, hizmet binasına gelen polis ekipleri tarafından isimleri tek tek okunarak dışarı davet edildi.

Üyeler bir süre sonra polis otosuna bindirilerek emniyete götürüldü.

DANIŞTAY BAŞKANI: BU HAİNLER EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAK

Danıştay Başkanı Güngör, "Ülkesine ve milletine ihanet içinde olan bu hainlerin en kısa sürede adalet karşısında hesap vereceklerinden ve en ağır şekilde cezalandırılacaklarından hiç kimsenin kuşkusu olmasın." dedi.

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin darbe girişiminine ilişkin, "Ülkesine ve milletine ihanet içinde olan bu hainlerin en kısa sürede adalet karşısında hesap vereceklerinden ve en ağır şekilde cezalandırılacaklarından hiç kimsenin kuşkusu olmasın." dedi.

Güngör, Danıştay üyeleriyle birlikte Danıştay'da yaptığı basın açıklamasında, "bir grup vatan haininin dün gece milli iradeyi, demokrasiyi ve ülkenin birliğini hedef alan alçakça bir kalkışmada bulunduklarını, aziz milletin devletine, demokrasiye ve sahip olduğu değerlerine sarsılmaz bir iradeyle bağlılığı sayesinde hak ettikleri cevabı aldıklarını, hain emellerine ulaşamadıklarını" söyledi.

Güngör, şunları kaydetti:

"Ülkesine ve milletine ihanet içinde olan bu hainlerin en kısa sürede adalet karşısında hesap vereceklerinden ve en ağır şekilde cezalandırılacaklarından hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Bu darbe girişimi nedeniyle hayatını kaybeden demokrasi şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve yüce milletimize başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Hukukun üstünlüğü, demokratik ve anayasal düzenin korunması, huzur ve güvenin sağlanması hususunda halkımızın gösterdiği hassasiyet ve kararlı irade, her türlü takdirin üstündedir. Türkiye'nin güçlü geleceği için devletimizin daima yanında olduğumuzu, halkımızın demokrasiye sahip çıkmasından gurur duyduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz."AA