Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Gazete Habertürk'ten Sefer Yüksel'in haberine göre, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyesi bankalar ve Merkez Bankası, bugün toplanıyor.

Merkez Bankası yetkilileri ve TBB üyesi bankaların Hazine’den sorumlu üst düzey yöneticilerinin bir araya geleceği toplantıda, darbe girişiminden piyasaların etkilenmemesi için sektör temsilcilerinin nasıl hareket edeceği ve neler yapılması gerektiği konusunda fikir alışverişi yapılacağı ve eylem planı hazırlanacağı öğrenildi.

Merkez Bankası’nın ise cuma akşamından itibaren bankalar ile temas kurduğu hafta sonu olmasına rağmen likidite sağlamayı sürdürdüğü belirtildi. Bankacılar bu durumun çok yerinde bir hamle olduğunu belirtiyor. Öte yandan TBB’den yapılan yazılı açıklamada, “Milletimizin iradesine dayanmayan, demokrasimize karşı yapılmış kanun dışı eylemi lanetliyoruz! ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ ilkesine olan tam inancımızla, demokrasimize  sahip çıkıyoruz. Devletimize  ve milletimize geçmiş olsun” denildi.

BloombergHT'ye konuşan TCMB kaynakları, toplantının daha önceden planlandığını ve olağanüstü bir niteliğinin bulunmadığını, ancak Cuma günü meydana gelen hadiselerden sonra ortaya çıkabilecek olası sorunlar için ihtiyaçların görüşüleceğini belirtti.

TCMB yetkilileri, Murat Çetinkaya'nın başkanlığı döneminde banka yetkililer ile rutin olarak görüşüldüğünü ve bu toplantının da bu rutin dahilinde olduğunu sözlerine ekledi.

Haftayı 2.88 TL’den tamamlayan dolar, darbe girişimi haberlerinin ardından düşük hacimli, Londra merkezli işlemlerde 3.0470 TL’ye kadar fırladıktan sonra 3.0184’e gevşedi. Daha sonra açılan Asya  piyasasındaki işlemlerde ise 3.09 TL’lik seviyeleri gördü. Bankacılar ilk günlerde kurda bir dalgalanma görülebileceğini, ancak darbe girişiminin başarısız olması ve tüm siyasi parti liderlerinin birlikte verdiği görüntü ve küresel piyasalardaki iyimser havanın da etkisiyle pek uzun soluklu olmayacağını öngörüyor.

 

GAzete Habertürk ve BloombergHT.com