Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

FETÖ mensubu askerlerin darbe girişimi engellenirken, Türkiye genelinde başlatılan soruşturmalar çerçevesinde aralarında generallerin de bulunduğu çok sayıda asker gözaltına alındı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı tutuklandı. Havacı, denizci ve karacı olan diğer 3 yaver ise gözaltına alındı. 

Habertürk Haber Merkezi'nin edindiği bilgiye göre, 15 Temmuz günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile birlikte Marmaris'te değil, Ankara'da olduğu belirtildi. Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırgayı'da Albay Yazıcı'nın kaçırdığı iddia edildi.


Gelen son bilgire göre Ankara'daki Jandarma Genel Komutanlığı'nda arama yapılıyor. Öte yandan İstanbul Jandarma Kom. Alb. Gürcan Sercan'ın İstanbul Maslak'taki odasındaki arama sürüyor.

HAVALİMANI'NDA YAKALANDILAR

Dün gece üç tuğgeneral ve beş tümgeneral yurtdışına kaçmaya çalışırken Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yakalandı.

ÇANKIRI'NIN KOMUTANI ESKİŞEHİR'DE SOKAKTA YAKALANDI

Darbe girişiminin ardından hakkında yakalama kararı çıkarılan Çankırı Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Yusuf Bayazıt, Eskişehir'de yakalandı. Kendisine ait otomobil ile Eskişehir'e geldiği öğrenilen Çankırı Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Yusuf Bayazıt, Eskişehir'deki bir sokağa otomobili park ederek kaçmaya çalışırken takip eden polis ekipleri tarafından sokakta gözaltına alındığı öğrenildi. Önceki gün gözaltına alınan 3 havacı general ile 15 yargı mensubu ve 1 komiserin sorgulamaları ise sürüyor.

JANDARMA KAYITLARINI İMHA ETMİŞ!

İstanbul Jandarma Kom. Alb. Gürcan Sercan'ın, gözaltına alınmadan önce jandarma kayıtlarını imha ettiği ortaya çıktı. Gözaltı işleminin ardından Maslak'ta odasında yapılan aramada, parçalanmış harddisk parçaları bulundu. 60 adet kovan bulundu. Arama halen devam ediyor.

ESKİŞEHİR'DE 3 KOMUTAN GÖZALTINDA

Eskişehir'de, darbe girişimi soruşturması kapsamında, Tümgeneral Suat Murat S., Eskişehir 1. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Dursun P. ile JFAC Komutanı Tuğgeneral Recep Ü., gözaltına alındı. Gözaltında bulunan komutanların Ankara'ya gönderileceği öğrenildi. (CİHAN)

KONYA'DA 3 GENERAL HAKKINDA YAKALAMA KARARI 

Konya'da, darbe girişimi soruşturmasında 3'üncü Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Haluk Şahar'ın ardından, Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Orhan Gündüz ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. 3 generalinde arandığı belirtildi. (DHA)

İNCİRLİK 10. TANKER ÜS KOMUTANI DA TUTUKLANDI

Gözaltına alınan Siirt İl Jandarma Komutan Vekili Albay Necati Metin ve İncirlik 10. Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van tutuklandı. Ayrıca Konya Beyşehir İlçe Emniyet Müdürü ile 2 rütbeli polis gözaltına alındı. 

Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Şırnak'ta yakalanan Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan, çıkarıldığı mahkemece, Türk Ceza Kanunu'nun 309. maddesindeki, "Anayasayı ihlale teşebbüs" ve 312. maddesindeki "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırmaya ve görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs edilmesi" suçlarından tutuklandı.

6 GENERAL TUTUKLANDI

Darbe girişimine yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanı Tümgeneral Metin Akkaya ile Isparta Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece 'anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs' suçundan tutuklandı.

DENİZLİ

Denizli Garnizon ve 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır ile 51 rütbeli askeri personel tutuklandı. Darbe girişiminin ardından gözaltına alınan 105 rütbeli askeri personelden 58'inin emniyetteki işlemleri tamamlandı. Adliyeye sevk edilen Denizli Garnizon ve 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Özbakır ile subay ve astsubaylardan oluşan 51 askeri personel, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı, 6 askeri personel ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Tutuklanan askeri personel İzmir'e nakledildi, gözaltındaki diğer askerlerin ise İl Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri sürüyor.

KASTAMONU

Gözaltına alınan Kastamonu Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal ile Kastamonu İl Jandarma Komutanlığında görevli Kurmay Albay İrfan Kızılarslan, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

SİİRT

3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek, yardımcısı Albay Alican Erkilitlioğlu ve Eruh 2. Komando Tabur Komutanı Yarbay İsmet Cehreli işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılıktaki ifade işleminin ardından nöbetçi mahkemeye çıkarılan Şimşek, Erkilitlioğlu ve Cehreli, "darbeye teşebbüs" suçundan tutuklanmalarına karar verildi.

TUNCELİ

Tunceli'nin Hozat İlçesi'nde konuşlu bulunan 51. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Abdülkerim Ünlü, 15 Temmuz darbe girişiminde karıştığı iddiasıyla tutuklandı.

ALBAY ERHAN BALTACIOĞLU DA TUTUKLANDI

Darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından yapılan çalışmalarda gözaltına alınan Albay Erhan Baltacıoğlu tutuklanırken, Kayseri polisi Tuğgeneral Cemal Akyıldız'ın İstanbul'da yakalanmasını sağladı.

Dün gerçekleşen darbe girişiminin ardından Kayseri'de de gözaltılar yaşandı. Albay Erhan Baltacıoğlu sabah saatlerinde yakalanarak gözaltına alınmıştı. Albay Baltacıoğlu hakkında yapılan soruşturmanın ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Kayseri polisi çalışmalarını aralıksız olarak sürdürürken, Tuğgeneral Cemal Akyıldız'ın İstanbul'da yakalanarak gözaltına alınmasını sağladı.

ZIRHLI BİRLİKLERİ KIŞLADAN ÇIKARTAN YARBAY GÖZALTINA ALINDI

Edirne'de, darbe girişimi ile ilgili başlatılan soruşturma çerçevesinde, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında görevli Yarbay Kağan Kaya gözaltına alındı.

Edirne İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerce, Karaağaç Mahallesi'nde bulunan Celalettin Alkoç Kışlası'nda gözaltına alınan Yarbay Kağan Kaya'nın, darbe girişimi kapsamında 4 adet zırhlı birliği kışladan çıkartarak, uluslararası yol statüsünde bulunan Lozan Caddesi'ni kullanarak, tarihi Meriç ve Tunca köprüleri üzerinden kent merkezine geçirmek istediği öğrenildi. Tarihi Meriç Köprüsü üzerinde bulunan polis noktası ve köprünün sivil kamyonlarla kapatılması sonucu yeniden kışlaya döndüğü ileri sürüldü. Öte yandan, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı da halen gözaltında tutuluyor.

34 GENERAL YAKALANDI

Güvenlik güçlerinin hakkında gözaltı kararı olanları yakalama çalışmaları sürüyor.

Yapılan çalışmalarda yakalanan generallerden 34'ünün ismi şöyle:

- Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan

- 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Kırhan

- Bingöl 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Yunus Kotaman

- Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer

- Sivas Garnizon Komurtanı ve 5. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır

- Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Namık Alper

- Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanı Tümgeneral Metin Akkaya

- Isparta Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz

- Balıkesir Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek

- Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu

- Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Kurmay Başkanı Hava Pilot Tümgeneral Suat Murat Semiz

- 1. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Dursun Pak

- 1. Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi ve JFAC Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Recep Ünal

- 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Soysal

- Ege Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen

- 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Alpcan

- Mersin Garnizon ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan

- 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat

- 10. Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Bekir Ercan Van

- 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı

- Anfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız

- Deniz Hava Us Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma

- Bornova 57. Topçu Tugay Komutanıu Tuğgeneral Mehmed Nuri Başol

- 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar

- Amasya 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yılmaz

- 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Bekir Koçak

- 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cemalettin Doğan

- Tokat Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Adnan Arslan

- Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken

- Kastamonu Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal

- Manisa Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yavuz Ekrem Arslan

- Bitlis 10. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Arif Settar Afşar

- Ardahan 2. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Kargın

- Ağrı 1. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ozan

AA