Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CNN International'a darbe girişimine ilişkin mülakat verdi. Erdoğan'ın bu akşam Yıldız Mabeyn Köşkü'nde CNN International'a yaptığı açıklamaların satır başları şöyle:

15 TEMMUZ GECESİ YAŞANANLAR

Marmaris'te 15 dakika daha kalsaydım öldürülecektim. An be an her şeyden haberim vardı. Atatürk Havalimanı'nda kontrol kulesinin kontrolünü ele geçirmişlerdi. Telefonda İstanbul'dan Emniyet Müdürü'ne, darbecilerin buradan boşaltılması emrini verdim. Havalimanındaki darbecilerin temizlenmesini emrettim. Havada olduğumuz için bazı iletişimsizlikler oldu. Pilota ne kadar havada kalabileceğimizi sordum, 3-4 saat kalabileceğimizi söyledi. F-16 uçaklarıyla ses hızının ötesinde uçuş yaptılar, biliyorsunuz bir sonik patlama oluşur ve bomba olarak algılanabilecek bir durumdur. Böyle bir ortamda oraya geçtik ve halkla oraya geldik. 

Bunlar dediğim gibi ne yazık ki asparagas ve yanlış yönlendirme, böyle bir şey planlanır mı? Bu kadar sivilin hayatını kaybetmesine göz yumulur mu? Bu insan vicdanına sığar mı? İnsan böyle bir şey yapabilir mi? Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarının böyle bir şeyi kabul etmeleri mümkün olabilir mi? Çok açık bir şekilde söylüyorum, bugüne kadar silahsız görüntü veren bu güruh artık silahlı olarak ortaya çıkmış ve herkes de bunun gerçek olduğunu görüyor. 

GÜLEN'İN İADESİ

Sözlü olarak Başkan Obama'ya ifade etmiştim, ancak bu hafta resmi talebimiz ABD'ye gönderilecektir. 

Çok basit, zaman zaman ben açıkladım, öncelikle biz resmi iade talebimizi yapacağız. Olumlu cevap gelmediği takdirde, yarın öbür gün Türkiye'de suçlu telakki ettiği birini isteyecek olursa ben Cumhurbaşkanı olarak onay vermem. Suçluların iadesi anlaşması var aramızda, ben size veriyorum, siz neden vermiyorsunuz? ABD böyle bir teröristi ülkesinde bulundurmamalıdır.

İDAM CEZASI TARTIŞMASI

TBMM'den idam cezası kararı çıkarsa altına imzamı atarım. Burada bir vatana ihanet suçu var ve idam talebi hükümetimiz tarafından asla geri çevrilemez.

DARBE GİRİŞİMİ SORUŞTURMASI 

Şüphesiz yargılamalar devam edecek. Ne kadar süreceğini tabii ki bilemiyorum, yargının bu süreçteki çalışmasını, gayretini takdirle karşılıyorum. TSK'nın içinde bu darbecilerin karşısına dikilen kararlı bir unsur var. 

 

HT