Advertisement

Asya hisse senetleri, zayıf yenin Japonya hisse senetlerine alım getirmesi ve yatırımcıların dikkatlerini küresel merkez bankalarından gelebilecek teşviklere ilişkin beklentilere çevirmeleri ile birlikte hafif alıcılı seyretti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi fazla değişmeyerek Tokyo saati ile 09:17'de 133.90 seviyesinde kaldı. Endekste düşen 214 hisseye karşılık 278 hisse yükseldi. Japonya'da Topix Endeksi, piyasanın Pazartesi günkü tatilin ardından haftanın ilk işlem gününde, zayıf yenin iracatçı şirketlerin görünümünü iyileştirmesinin desteği ile yüzde 0.2 yükseldi. ABD'de Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500), yatırımcıların Türkiye'deki başarısız darbe girişimine ilişkin endişeleri fazla dikkate almaması sonrası, son altı günde beşinci kez rekor seviyede kapattı.

Melbourne'de IG Ltd. baş piyasa stratejisti Chris Weston, "Mevcut beklentiler dikkate alındığında, düşüş hareketleri sığ olacak ve alım için fırsat yaratacak gibi görünüyor," şeklinde görüş bildirdi ve "İyi şirket karlarını görmemiz gerekecek, aksi halde piyasada düşüş riski artacak" şeklinde görüş bildirdi.

Küresel hisse senetleri, politika yapıcıların büyümeyi desteklemek için adım atacakları beklentileri ile birlikte, İngiltere'deki referandumdan AB'den ayrılma akrarının çıkmasının ardından gerçekleşen 4 trilyon dolarlık kaybı geri aldı. Merkez bankaları, Yeni Zelanda Merkez Bankası'nın konut piyasasındaki spekülasyonu durdurmaya yönelik planının faiz indirimi ihtimalini artırması ve Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda'ya araştırma konusunda destek veren bir profesörün parasal teşviği daha da artırmaya gerek olmadığını söylemesinin ardından dikkatleri çekmeye devam ediyor.

Japonya'da Topix Endeksi 7 Ekim'den bu yana en uzun yükseliş dönemini gerçekleştirmeye yöneldi. Endeks geçen hafta, yenin yüzde 4'ün üzerinde değer kaybetmesi ile birlikte, yüzde 8.9 ile 2009'dan bu yana en iyi haftalık performansını gösterdi. Başbakan Shinzo Abe'nin parlamentonun üst kanadı için yapılan seçimleri kazanması, büyümeyi desteklemek için harekte geçileceğine ilişkin beklentileri güçlendirdi.

Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.4 geriledi ve altı gün süren yükselişini durdurdu. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi ve Yeni Zelanda'da S&P/NZX50 Endeksi yüzde 0.1 düştü.