Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin kesin başkan adayının belirleneceği Cleveland'daki parti kongresinin ilk gününe, Donald Trump taraftarları ile muhalifler arasında yaşanan gerginlikler damgasını vurdu.

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak 58. başkanlık seçimleri öncesinde Cumhuriyetçi Parti delegeleri, Ohio eyaletinin Cleveland kentindeki Quicken Loans Arena'da partinin kesin başkan adayını belirlemek üzere, bir araya geldi.

Perşembe gününe kadar sürecek olan kongrede partinin muhtemel başkan adayı iş adamı Donald Trump taraftarları ile muhalifler arasında yaşanan gerginlikler, ilk güne damgasını vurdu.

Trump muhalifleri, kongre kurallarıyla ilgili kurallar kabul edilirken her bir eyaletin tek tek "evet" veya "hayır" oyunu dile getirmesi çağrısında bulundu.

Yüksek sesle bağırarak yapılan bu çağrının reddedilmesiyle, kongre salonunda kısa süreli gerginlik yaşandı. Lowa ve Colorado delegeleri salonu terk ederken, kongre kaldığı yerden devam etti.

Cumhuriyetçi Ulusal Komite, ülke genelinden yaklaşık 2 bin 470 asıl, 2 bin 302 yedek delegenin kongreye katılacağını açıklamıştı. Kongreyi ulusal ve uluslararası yaklaşık 15 bin medya mensubunun akredite olduğu bildirildi.

Ön seçim sürecini galip bitiren Trump, perşembe günü yeterli delege desteğini kazanması halinde Cumhuriyetçi Parti'nin nihai başkan adaylığını ilan edecek. Kısa bir süre önce Trump, başkan yardımcısı adayı olarak, Indiana Valisi Mike Pence'i açıklamıştı.

AA