BLOOMBERGHT GÜVEN ENDEKSİ ABONE OL

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Temmuz ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 5,06 artarak 78,84 değerini aldı. Öncelikle, endeks verilerinin 15 Temmuz Darbe Girişiminin etkilerini yansıtmadığının vurgulanması gerekiyor.

Temmuz ayının ilk yarısında endeksi yukarıya taşıyan ana faktörün tüketim eğilimindeki artış olduğu söylenebilir. Uzunca bir aradan sonra, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçen Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi’nin güçlü bir artış ile 63,39 değerine ulaştığını izliyoruz. BREXİT sonrası global likidite bolluğunun devam edeceği beklentisiyle finansal piyasalarda yaşanan pozitif havanın (özellikle değerlenen TL ve faizlerdeki düşüşün) tüketim eğilimini ve geleceğe ilişkin beklentileri olumlu etkilediği anlaşılıyor. Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi’nin yüzde 2,18 artarak 86,08 değerine ulaştığı gözleniyor.

Sonuç olarak, Temmuz ayının ilk yarısı iç talep de bir artışa işaret ediyor. 15 Temmuz Darbe Girişiminin bu durumu nasıl etkilediğini önümüzdeki dönem yakından izlemek gerekiyor.


        

 

 

Advertisement