Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL
ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), Amerikalı petrol üretici şirketlerin kendilerini finanse edebilecek seviyeye yaklaştığını bildirdi.

EIA'nın toplam 39 şirketi incelediği araştırmada, ABD'li petrol şirketlerinin nakit akışlarıyla sermaye yatırımları arasında denge kurarak kendi kendilerini finanse etmeye yaklaştığı belirtildi.

Petrol firmalarının harcamalarını azaltması ve küresel piyasada ham petrol fiyatlarının yükselmesi sayesinde söz konusu firmaların yatırım için dış kaynak bulma ihtiyacının azaldığının ifade edildiği araştırmada, bu durumun gelecek aylarda şirketler üzerindeki finansal zorlanmayı azaltacağı vurgulandı.

ABD'li petrol şirketlerinin 2012 ve 2013 yıllarında nakit akışlarının sermaye harcamalarının yarısına denk geldiği ve bu durumun söz konusu dönemde firmalar için dış finansal kaynak bulma zorunluluğu oluşturduğu kaydedildi.

Ham petrol fiyatlarının 2014 ortasından 2016 başına kadar yüzde 70'in üzerinde düşmesi nedeniyle firmaların petrol üretimi ve gelirlerinin azaldığı hatırlatılırken, bu dönemde şirketlerin harcamalarındaki kesintilerin giderek arttığı ve bu sayede nakit akışı miktarına yaklaşıldığı belirtildi.

EIA'nın araştırmasında, ABD'li petrol firmalarının 2016 birinci çeyrek bilançolarının olumlu gelmeye, şirketlerin nakit akışıyla sermaye harcamaları arasında denge oluşmaya başladığı kaydedildi. Ancak, dış kaynaklara ihtiyaç duymadan kendi kendilerini finanse edebilmek için yatırım bütçelerinde de kesintiye giden şirketlerin petrol üretimlerinin düşmesinin kaçınılmaz olduğuna işaret edilen araştırmada, "Petrol fiyatları artmazsa, üretimdeki azalma ayrıca net kar ve gelirlerde de azalmaya yol açar." ifadesi kullanıldı.

Düşük petrol fiyatları yüzünden ABD'de yüzlerce küçük ve orta ölçekli petrol üreticisi şirket sermaye miktarları ve harcamalarında kısıtlamaya giderken ham petrol üretimleri de azaldı.

EIA verilerine göre, ülkenin ham petrol üretimi geçen yılın haziran ayında günlük ortalama 9,6 milyon varil iken, bu miktar geçen hafta 8,4 milyon varile kadar geriledi.

AA