Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Goldman Sachs Group net karı 2016'nın 2. çeyreğinde yıllık yüzde 74 artışla beklentileri aştı. Kanuni ödemelerin düşmesi ve sabit getirili varlık gelirlerinin beklentileri aşması şirketin karının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinde etkili oldu.

Net kar 1.82 milyar dolar ya da hisse başına 3.72 dolara yükselirken, geçtiğimiz yılın aynı döneminde şirketin karı 1.05 milyar dolar ya da hisse başına 1.98 dolar olmuştu. Bloomberg'in derlediği ankete katılan 18 analistin hisse başına kar tahmini 3.05 dolar seviyesindeydi.

Goldman Scahs'ın 61 yaşındaki CEO'su Lloyd Blankfein tahvil işlemlerinde yıllardır süren düşüşün önüne geçmek için çalışan çıkararak teknolojiye yatırım yapıyor ve uzun yılların en büyük maliyet azaltıcı önlemlerini alıyor. Bu yıl yaklaşık 400 çalışan azaltıldı. Bu çalışanlar arasında menkul kıymetler birimindeki traderler ve satış çalışanları da vardı.

Blankfein açıklamasında, "Müşterilerimize çeşitli alanlarda hizmet vererek ve işlerimizi etkin bir biçimde yöneterek güçlü sonuçlara ulaştık" dedi.