Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Teknoloji devi Microsoft'un, yıllık mali gelirinin 2009 yılından bu yana ilk kez düştüğü belirtildi.

Microsoft'tan yapılan açıklamaya göre, bu yılın nisan-haziran dönemini 2016 mali takviminde dördüncü çeyrek olarak kabul eden Microsoft'un yıllık ve son çeyrek gelirleri azaldı.

Toplam geliri, bir önceki yıla göre yüzde 8,8 azalarak 85,3 milyar dolara düşen şirket, 2015 mali yılında toplam 93,6 milyar dolar gelir açıklamıştı.

Böylece, Microsoft'un 2009'dan beri yıllık mali gelirlerinde ilk defa düşüş kaydedildi.

Şirketin, net karı da yüzde 7,7 azalarak toplam 16,8 milyar dolara geriledi. Microsoft, geçen yıl toplam 18,2 milyar dolar net kar elde ettiğini duyurmuştu.

Bu yılın nisan-haziran döneminde şirketin geliri yüzde 7,1 azalarak 20,61 milyar dolar oldu. Microsoft, geçen yılın aynı döneminde 22,18 milyar dolar gelir elde etmişti.

Geçen yılın nisan-haziran döneminde 3,2 milyar dolar zarar eden şirket, bu yılın aynı döneminde 3,12 milyar dolar kar etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Microsoft İcra Kurulu Başkanı Satya Nadella, "Geride bıraktığımız yıl dijital dönüşümünü gerçekleştiren müşterilerimiz ve bizim için önemliydi. Microsoft Cloud (bulut) hizmeti önemli müşteri ivmesi kazandı" ifadelerini kullandı.

Microsoft'un dördüncü çeyrek ve 2016 mali yılı gelirlerinde düşüş görülmesine rağmen, şirketin hisse başına değeri, New York Borsasının kapanışının ardından gerçekleşen sınırlı işlemlerde, yüzde 2,6 artarak 55,37 dolara yükseldi.

AA