Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili Türkiye'nin resmi başvurusuna ilişkin değerlendirmenin bir anda karara bağlanamayacağını ve zaman alacağını belirterek, "Gülen'in iade süreci bir gecede bitmez." dedi.

Toner, günlük basın toplantısında, FETÖ'nün başarısız darbe girişimi ve FETÖ elebaşı Gülen'in iade talebi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Sözcü Toner, "Bu, bir gecede bitecek bir süreç değil" değerlendirmesinde bulunarak, "Süreç bu şekilde yürümüyor. Bu biraz zaman alacaktır." diye konuştu.

Bu sürecin iade anlaşmasına bağlı kalınarak devam edeceğini belirten Mark Toner, "Bu belgelerin neler olduğunu anlamaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

"KARARI YARGI VERECEK"

ABD Dışişleri Bakanlığında görevli üst düzey bir yetkili ise Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili resmi başvurunun değerlendirmesi sürecine ilişkin AA muhabirine açıklamada bulundu.

Üst düzey yetkili, dosyanın, diğer benzer dosyalar gibi sıraya sokularak işlem yapılacağını, fakat bunun ne kadar zaman alacağını belirtmenin zor olduğunu söyledi.

Üst düzey yetkili, "Bu bağımsız hukuki bir süreç olacaktır. Burada kararı biz vermeyeceğiz, bağımsız bir savcı tarafından yürütülecek olan sürecin kararı yargı tarafından verilecektir." ifadelerini kullandı.