Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezince Türkiye’de banka ve banka dışı kredi kurumları tarafından doğrudan kullandırılan nakit kredilerin bu yılın mayıs ayı itibarıyla bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16 artarak, 1 trilyon 869 milyar lira olduğu bildirildi.

TBB Risk Merkezinin yayımladığı mayıs ayı bültenine göre, Türkiye’de banka ve banka dışı kredi kurumları tarafından doğrudan kullandırılan nakit krediler bu yılın mayıs ayı itibarıyla bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16 artarak, 1 trilyon 869 milyar lira oldu.

Nakit kredilerin 1 trilyon 788 milyar liralık bölümü bankalar, 35,4 milyar lirası finansal kiralama şirketleri, 25 milyar lirası finansman şirketleri ve 21 milyar lirası ise faktoring şirketleri tarafından kullandırıldı.

Tasfiye olacak alacaklar bu yılın mayıs ayı itibarıyla bir önceki yıla göre yüzde 35 artarak 59,3 milyar lira oldu. Böylece, tasfiye olacak alacakların toplam nakit kredilere oranı 0,5 puanlık artış ile yüzde 3,1 düzeyinde gerçekleşti.

İmalat sanayi en fazla kredi kullanan sektör oldu

Kurumsal kredilerin nakit krediler içindeki payı söz konusu dönem itibarıyla yüzde 77 oldu. Sektörel bazda, kurumsal nakit krediler içinde en yüksek paya sahip sektör yüzde 26,7 ile imalat sanayi olarak gerçekleşti. Bu sektörü ticaret sektörü yüzde 18 ve inşaat sektörü yüzde 11 pay ile izledi.

Sektörel olarak en hızlı kredi büyümesi yüzde 38 ile enerji sektöründe gerçekleşti. İmalat sanayinde büyüme oranı yüzde 6 oldu. İnşaat, toptan ve perakende ticaret sektörleri yüzde 3,8 ile en yüksek tasfiye olacak alacak oranına sahip sektörler oldu.

Ortalama konut kredisi 69 bin lira

Bankalar ve banka dışı kredi kurumları tarafından kullandırılan bireysel krediler yüzde 8,2 artarak 424 milyar lira oldu. Bireysel krediler içinde en yüksek artış yüzde 15,4 ile taşıt kredilerinde görülürken, en düşük artış yüzde 3,2 ile ihtiyaç kredilerinde gerçekleşti.

Mayıs ayı itibarıyla bireysel kredilerin yüzde 38’ini ihtiyaç kredileri, yüzde 37’sini konut kredileri, yüzde 19’unu kredi kartları ve yüzde 7’sini taşıt kredileri oluşturdu.

Bireysel kredi kullanan kişi sayısı son bir yılda 1,5 milyon artarak 26,3 milyon kişi olurken, ortalama bireysel kredi miktarı ise 16,1 bin lira düzeyinde gerçekleşti. Ortalama konut kredisi 69,4 bin lira, ihtiyaç kredisi ise 8,6 bin lira oldu. Kredi kartında ortalama borç 3,6 bin lira düzeyinde yer aldı.

Finansal sisteme yeni giren kişi sayısı, kredi kartı hariç diğer bireysel kredi türlerinde bir önceki yılın aynı ayına göre azaldı. Mayıs ayında 107 bin kişi ilk defa ihtiyaç kredisi kullanırken, konut kredisinde bu sayı 30 bin kişiye geriledi.

Bireysel kredi miktarı en yüksek il 150,3 milyar lira ile İstanbul oldu. İstanbul’u 42,3 milyar lira ile Ankara ve 27,2 milyar lira ile İzmir takip etti. Ağrı ise son 12 ayda bireysel kredileri en fazla artan il oldu.

Kişi başına ortalama bireysel kredi miktarı en yüksek iller ise sırasıyla, Van, Ankara ve İçel (Mersin) oldu. Adana ise yüzde 8,8 ile tasfiye olunacak alacaklar oranı en yüksek il olarak belirlendi.