Advertisement

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün yapılacak MGK ve ardından toplanacak Bakanlar Kurulu'nda 'önemli kararlar alınacağını belirtmesinin ardından piyasalar karara odaklandı. Bloomberg HT'ye konuşan uzmanlar gelişmelerin piyasaları bir süre daha etkileyeceğini belirtiyor.

Gedik Private'dan Sorumlu Varlık Yönetimi Direktörü Taner Özarslan piyasaların kararları beklediğini ve volatilitenin yüksek olacağını söyledi. Özarslan "Bugün MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısı dikkatle izlenecek. Volatilite yine yüksek olacaktır. Doların her hareketi Borsa üzerinde de etkili olacaktır. Son 2 gündür yabancı satışları kuvvetliydi, yabancıların şu an kafalarının karışık olması satışların hız kesmemesine neden oluyor." dedi.

Kurda bir miktar daha yukarı hareket olabileceğini belirten Özarslan "Piyasalar önemli kararlar bekliyor, bu da gerginliğe neden oluyor. Herkesin kafası karışık, piyasa profesyonelleri  denetleyici kuruluşların piyasa üzerinde biraz daha etkili olması gerektiğini düşünüyor" diye konuştu.

"DALGALANMA BİRAZ DAHA SÜREBİLİR"

Nurol Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Akkurt dalgalanmanın birkaç gün daha devam edebileceğini, ancak doların biraz daha düşmesini beklediğini söyledi. Akkurt, "Artık 'önümüze bakalım' moduna geçilirse tekrar toparlanma olacak. Ülkeyi kaosa sürükleyecek bir durum yok, ekonomik reformlar da umarım hızlanır." yorumunu yaptı.

"EK BASKI OLASILIĞI ZAYIF"

Odebank Ekonomisti Şakir Turan da "Dün gelen açıklamalar, bugün hükümet tarafından alınacak kararların piyasa dostu olacağını işaret ediyor, bunu referans alırsak finansal piyasalarda ek baskı olasılığını zayıf görüyoruz" diye konuştu.

Finans Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Serdar Pazı ise kararların ardından volatilitenin bir miktar azalabileceğini belirtti.

Pazı, "Belirsizlik ortamı yabancı sermayenin sevdiği bir gelişme değil...Umarız ki bugün siyasilerden gelen açıklama gibi piyasa dostu bir metinle karşılaşırsak kur volatilitesi biraz çekilir ve 3'ün altına iner." yorumunu yaptı.

"PİYASA DOSTU OLACAK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki akşam yaptığı açıklamada MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısının ardından 'önemli' bir karar açıklayacaklarını belirtmişti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Alınacak kararlar piyasa dostu olacak, yapısal reformlar önceliklendirilecek. Hedef kalıcı bir şekilde ihanet şebekesinin çökertilmesidir" dedi.