Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL
Altının gram fiyatı, 131,3 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin ardından düşüşe geçerek 129,3 lira seviyesinde dengelendi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından yükselişe geçen gram altın, bugün de Asya piyasalarında 10 ayın en yükseğine çıkan dolar kurunun etkisiyle tarihi zirvesi olan 131,3 liraya kadar çıktı. Gram altın, saat 10.30 itibarıyla 129,7 lira seviyesinde dengelenirken, Kapalıçarşı'da çeyrek altın 211 lira, Cumhuriyet altını 861 liradan satılıyor.

Altının onsu ise ABD Merkez Bankasının (Fed) eylül ayında faiz artırabileceği yönündeki yorumların etkisiyle dar bant içindeki yatay seyrini sürdürüyor. Ons altın, şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,4 azalışla 1.328 dolar seviyesinden işlem görüyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, bir süredir Brexit kaygısı ve Fed ile ilgili beklentilerle yükseliş kaydeden altına, uluslararası piyasalardaki talebin azaldığını belirtti. Bu hafta altının ons fiyatındaki değer kayıplarının süreceğini öngören Memiş, teknik açıdan 1.320 ve 1.305 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini söyledi.

- "Altının gram fiyatı 121 lira seviyelerine kadar gerileyebilir"

Memiş, dün ABD verilerinin beklenenden iyi gelmesi ve avro/dolar paritesinin gerilemesiyle dolar kurunun değer kazandığını hatırlatarak, dolar kurunda gün içinde yaşanan dalgalı seyrin ay sonuna kadar devam edebileceğine dikkati çekti.

Orta vadede dolar kurunun tekrar 2,88 seviyesine kadar gerileyebileceğini ifade eden Memiş, "Yatırımcılara, kısa vadeli al-sat işlemlerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. Yurt içi piyasalarda dolar kurunun yükselmesinin, beraberinde altının gram fiyatının da yükselmesine neden olduğunu söyleyebiliriz. Orta vadede altının gram fiyatının 121 lira seviyelerine kadar gerileyeceğini tahmin ediyoruz." dedi.
 
AA