Advertisement

Bazı büyük ekonomilerden teşvik beklentilerinin gelişmekte olan ülkeleri de etkileyeceği beklentisi gelişen ülke Borsalarında yükselişe neden oldu. Para birimleri ise düştü. Malezya ringiti soruşturma haberlerinin etkisiyle düşüşe öncülük etti. 

ABD'de iyi gelen karların küresel büyümeyi olumlu etkileyeceği beklentisiyle Çin ve Tayvan borsaları Asya'daki yükselişe öncülük etti. Endonezya'da Jakarta Bileşik Endeksi 2015 Mayıs zirvesine yükseldi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi 870.68 puan oldu. Endeks bu ay %4.4 yükseldi.

Çin'de Şanghay Borsası %0.7, Hong Kong'ta Hang Seng China Enterprises Endeksi %0.6, Tayvan'da Taiex endeksi %0.5 arttı. Jakarta Bileşik Endeksi %0.3 yükseldi. ABD'nin Malezya'nın devlet fonu 1Malaysia Development'tan 1 milyar dolardan fazla varlığın hortumlanmasına dair soruşturma açmasıyla Malezya para birimi ringit düştü.

PARA BİRİMLERİ

MSCI Gelişen Piyasa Kur Endeksi %0.1 düştü. Endeks bu ay % 0.3 yükseldi. Para birimi ringit bugün %0.6, haftalık bazda ise %2.6 düşerek en kötü performansı kaydeden para birimi oldu.

Türk Lirası ise başarısız darbe girişimi ve dün gece açıklanan OHAL kararının ardından dolara karşı değer kaybetti. Dolar/TL Cuma günkü girişimden bu yana %6.6 yükseldi. Borsa ise bu hafta yaklaşık %10 değer kaybetti.