Advertisement

Roubini Global Economics

Roubini Global Economics analisti Maya Senussi, yurtiçi talebin yüksek seyredebileceğini ancak özel harcamaların hafifleyerek büyümenin zayıflamasına neden olabileceğini söyledi.

Senussi, büyümenin kompozisyonunun olumsuz yönde değişebileceğini, yatırımların düşük kalırken kamu harcamalarının yukarı yönlü trendde bulunduğunu belirtti.

Roubini raporuna göre, siyasi belirsizlik döneminin uzamasının turizm üzerinde etkili olacağını, ve bu durum "petrol fiyatlarındaki toparlanma ile birlikte, cari açıkta daha hızlı bir artışa" işaret ettiğini söyledi. Benussi'ye göre, cari açık 2016 yıl sonu itibariyle GSYİH'nin yüzde 5'ine yaklaşabilir.

Benussi, "Bütçe dengesinin güçlü olması Moody's'i mevcut kredi notunu koruma yönünde ikna edebilir" dedi.

Roubini analisti Senussi, Moody's'in Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına çekmesi durumunda, kredi spreadlerinin yüzde 10 ila 15 genişleyebileceğini, TL'nin yüzde 5 değer kaybedebileceğini ve uzun vadeli tahvil getirilerinin 100 ila 150 baz puan daha artabileceğini savundu.

Benussi'ye göre, Türkiye'nin dış finansmana bağımlılığı göz önüne alındığında, bu durum TCMB'yi acil bir şekilde faiz artırmaya itebilir.

Nomura

Öte yandan, Nomura stratejisti Timothy Ash, "Cumhurbaşkanı'nın yeni yetkileri üzerindeki sıradaki test, kredi notuyla ilgili açıklamanın ardından endişeli olan ekonomi ve piyasalar üzerinden olacak" dedi.

Ash, "Erdoğan yönetimi yeni kredi notu indirimlerini önlemek için gelişmelere uygun güvenilir cevaplar bulmalı" dedi.

Old Mutual

Old Mutual fon yöneticisi John Peta bir televizyon kanalına verdiği mülakatta, hükümetin başarısız darbe girişimi sonrasında görevden almalara üniversite dekanları gibi kişileri de eklemesiyle, şirketinin elindeki Türkiye tahvillerinin ancak bir kısmını sattığını söyledi.

Ashmore

Ashmore Türkiye hakkında "ağırlığı azalt" konumunda bulunmaya devam ederken, Ashmore araştırma müdürü Jan Dehn, şirketinin Türkiye varlıklarında yeni pozisyon almak için daha çekici giriş seviyelerini bekleyeceğini söyledi.