Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Fatih Birol, darbe girişiminden sonra Türkiye'de atılmakta olan adımların uzun vadeli riskleri azaltmaya yönelik olduğunu belirterek, "Türkiye'deki enerji yatırımlarına olan iştahın kaçacağı kanısında değilim. Şu ana kadar atılmakta olan adımların da esas itibarıyla bu iştahı artırabileceğini düşünüyorum." dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi ve sonrasındaki gelişmelerin enerji piyasalarına olan etkisini AA muhabirine değerlendiren Birol, Türkiye'nin enerjideki en büyük hedefinin yatırımları artırmak olduğunu vurguladı.

Yatırımcı açısından Türkiye'nin esaslarında değişen bir şey olmadığını belirten Birol, "Türkiye'nin ekonomisi, büyümesi son derece yüksek düzeyde. Birçok ülkenin imrenerek baktığı bir büyüme yaşıyoruz. Bunun neticesinde enerji talebi de aynı şekilde büyüyor. Enerji talebi büyüdüğü için enerji projelerine olan iştah da oldukça fazla. Bu bakımdan genel olarak Türkiye'deki enerji yatırımlarına olan iştahın kaçacağı kanısında değilim." değerlendirmesinde bulundu.

Enerji yatırımlarında iki konunun önem taşıdığına dikkati çeken Birol, şöyle devam etti:

"Birincisi, her enerji yatırımcısının bildiği bir konu, enerji projeleri uzun dönemli projelerdir. Sadece bugüne ve yarına değil, esas itibarıyla yarından sonraki güne de bakılır. İkincisi de ülkenin içinde bulunduğu enerjiyle ilgili esaslar nelerdir, bunlara bakmak gerekir. Darbe girişimi sonrası Türkiye'de atılan adımların uzun vadeli riskleri azaltacak adımlar olduğunu düşünüyorum. Önlemleri olumlu buluyorum ve bu adımlar yapısal reformlarla ve piyasa dostu düzenlemelerle desteklenirse enerji açısından Türkiye için çok güzel ve olumlu bir gelecek olduğu kanısındayım."


AA